szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A héten a kínai hatóságok bejelentették, hogy sikeresen ütöttek rajta három olyan csoporton, melyek több mint 70 ezer tonna elektronikai hulladékot vittek be az országba illegálisan. Bár Kínába 2000 óta nem lehet e-hulladékot bevinni, a kormányzat egészségügyi, környezetvédelmi indokokkal indokolta a tiltást, mégis becslések szerint évente 8 millió tonna e-szemét érkezik be az országba illegálisan. Az ok: rendkívül olcsó így megszabadulni a hulladéktól. Az e-hulladék éves megtermelt mennyisége ráadásul 2017-ig 33 százalékkal fog nőni.

A kínai hatóságok a héten bejelentették, hogy sikeresen ütöttek rajta három olyan csoporton, melyek több mint 70 ezer tonna elektronikai hulladékot vittek be az országba illegálisan – írja a Quartz. Ez állítólag minden idők legnagyobb fogása. Bár Kínába 2000 óta nem lehet e-hulladékot bevinni, a kormányzat egészségügyi, környezetvédelmi indokokkal indokolta a tiltást, mégis becslések szerint évente 8 millió tonna e-szemét érkezik be az országba illegálisan. A zömében Japánból, Európából és az Egyesült Államokból érkező hulladék Hong Kongon keresztül jut el Guangdonba.

Kína mellesleg a világ legnagyobb hulladékimportőre, a kormányzat ugyanakkor igyekszik visszaszorítani a behozatalt, és több ország is kevesebb – legális és illegális – hulladékot szeretne küldeni Kínába.

Csakhogy még mindig tízszer olcsóbb Kaliforniából Kínába küldeni az elektronikus hulladékot, mint az Egyesült Államokban újrahasznosítani, így a cégek előszeretettel veszik igénybe a hulladék eltüntetésének törvényes és törvénytelen módjait. Csak Kelet-Ázsiában mintegy 3,75 milliárd dollárra tehető az illegális e-hulladék biznisz mérete. A rossz hír az, hogy 2017-re 33 százalékkal még hízhat is az évente megtermelt elektronikai hulladék mennyisége. Ez 11 gíziai piramis méretének felel meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!