Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Bővíteni kell a magyar vállalatok megjelenését az Európai Unión kívüli piacokon, jelenleg az export 20-21 százaléka irányul ezekre a területekre, amit 33 százalékra lehetne emelni - mondta Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes csütörtökön Veszprémben, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján.
Magyarország a 2,7 százalékos gazdasági növekedésével Közép-Európában a leggyorsabban növekvő gazdaság, az Európai Unió 28 tagállama közül pedig a negyedik - mondta Navracsics Tibor. Ez büszkeségünk, de egyben szomorú tény is, mert azt jelzi, hogy Európa még mindig növekedési válságban van - jegyezte meg.
A miniszter szerint a magyar export közel nyolcvan százaléka az Európai Unióba irányul, ami kiszolgáltatottá teszi a magyar gazdaságot. Ezért a kormányzat célkitűzése, hogy az EU-n kívüli export, amelynek aránya jelenleg 20-21 százalékos, a következő időszakban 30-33 százalékra növekedjen.
A közigazgatási és igazságügyi miniszter jelezte, hogy a kormányzat a következő uniós fejlesztési ciklusban a mikro-, kis-, és középvállalkozások fejlesztésére koncentrál, mivel csak az erős helyi gazdaságok biztosítanak további gazdasági növekedést és teremtenek új munkahelyeket. Önmagukban a nemzetközi vállalatok nem képesek életben tartani a magyar gazdaságot, nem képesek annyi munkahelyet biztosítani, amennyire szükség van - mondta.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke arról beszélt, hogy a magyar gazdaság később állt fel a gazdasági válságból, mint Németország. Ez szerinte egyebek között az alacsonyabb hatékonyság, a transzformális veszteségek (például a devizahitelezés leállítása, a PPP programok leállítása, az önkormányzatok hitelfelvételének szűkítése, a rezsicsökkentés), valamint strukturális reformok folyamatos elmaradása és az elhibázott gazdaságpolitikai döntések miatt volt így.
A struktúraváltással azonban az ország fenntartható pályára lépett, és bármilyen kormány jön, ezt a gazdasági irányt kell követnie, mert a visszarendeződésnek számos veszélye van – hangsúlyozta.
Markovszky György kamarai elnök köszöntőjében arról beszélt, hogy Veszprém megye gazdasága a régióban a nettó árbevétel alapján 18,9 százalékot tesz ki. Ezzel elmarad Fejér és Komárom-Esztergom megyétől, amelyet az elnök a közlekedési infrastruktúra hiányával magyarázott, mivel ennek hiányában elmaradnak a nagy befektetők.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.