szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Varga Mihály szerint ha ez a kormány folytatja a munkát, akkor végig kell gondolni, hogy erre az árfolyamszintre milyen gazdaságfejlesztési vagy iparfejlesztési politika építhető. Egy hosszabb távon fennmaradó gyengébb árfolyam jelentősen bővítheti szerinte az exportáló kkv-k számát.

A nemzetgazdasági miniszter a Gazdasági Rádióban megerősítette: a kormánynak nincs sem árfolyam-, sem kamatcélja. Hozzátette, hogy önmagában az árfolyamváltozás csak pillanatnyi előnyt tud adni az exportra termelő vállalkozóknak.

Megjegyezte ugyanakkor: "hosszú távon, ha egy gyengébb árfolyam alakul ki, akkor abban kell gondolkodni, hogy a mostani 2-3 ezres kis- és középvállalkozói kör helyett, akik exportálni tudnak, egy jóval nagyobb kör alakulhat ki, akik részben importot tudnak kiváltani, részben meg tudnak jelenni a külső piacokon. Gazdaságfejlesztésben kell gondolkodni".  

Míg Olaszországban a líra volt forgalomban, folyamatosan gyengült más devizákhoz képest, mégis stabil volt a gazdaság köszönhetően a széles kis- és középvállalkozói, exportképes rétegnek – mondta. Magyarországon a miniszter szerint pont ez a réteg hiányzik. Van egy jól teljesítő multikból álló szegmens, van rengeteg jól teljesítő kis- és közepes cég, de az a köztes rész, amely a nagy és közepes vállalkozók között helyezkedne el, és exportteljesítményt hozna, az még hiányzik. Ezt a vékony réteget kell kiszélesíteni a következő években – magyarázta.

A devizahiteleket firtató kérdésre megismételte, hogy az Alkotmánybíróság döntése visszaigazolta a kormány eddigi lépéseit, és hozzátette:  arra kell törekedni, hogy hosszú távon ez a rendszerkockázat megszűnjön. Az elmúlt hónapokban már 25 milliárd forintot folyósítottak az árfolyamgátas szerződésekhez, a kormány által létrehozott Nemzeti Eszközkezelő pedig már több mint tízezer lakást vásárolt meg – mondta.

A növekedést illető kérdésre azt mondta, hogy nem jó semmit elhamarkodni, de eljöhet az idő, amikor a kormány is módosít a prognózisán. Arra a kérdésre, hogy a valóságtól elrugaszkodott-e egy 2,5 százalékos, idei gazdasági bővülés, nemmel válaszolt, de hozzátette, hogy egy új előrejelzésről április-májusban a választások után felálló kormánynak kell  döntenie. Megjegyezte: olyan tényezők befolyásolhatják ezt, mint az ukrajnai helyzet alakulása, ami Oroszországgal együtt bizonytalanságot tud vinni az európai növekedési kilátásokba.

Kiemelte: a legfontosabb azonban Magyarországnak Németország, amely egyelőre nem érzi az ukrán válságot, más érintett országok, mint Lengyelország vagy Szlovákia sem változtattak még növekedési kilátásaikon.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!