szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem a kiadásaink kontrollálnak minket, hanem mi ellenőrizzük a költségvetésünket. Sok esetben pedig viszonylag könnyen meg lehet nézni, hol lehet pénzt megfogni, és átstrukturálni kiadásaink szerkezetét. Tippek arra, hogyan húzzunk a büdzsénken.

A Fox Business összeszedett 10 olyan területet, ahol ha figyelünk, akkor komolyabb összegeket is meg tudunk takarítani. Sok esetben nem is kell nagyon meghúzni a nadrágszíjat, csak tételesen fel kell sorolni kiadásainkat, bevételeinket és át kell gondolni, mire van mindenképpen szükségünk, és mit tudunk esetleg helyettesíteni, kedvezőbb árúra cserélni.

  1. Lakhatás. Egyfajta alapszabály az, hogy jövedelmünk 30 százalékánál többet ne költsünk lakhatásra, legyen az saját tulajdonú ingatlan (hitel), vagy bérlemény. Csak olyan ingatlanvásárlásba, bérlemény kivételébe menjünk bele, amekkorát a pénztárcánk megenged.
  2. Szórakozás. Elsőre talán nem is gondolnánk, de egy péntek esti buli komoly pénzmennyiséget tud kivenni a pénztárcánkból. Érdemes lehet inkább otthoni iszogatást, vacsorát tervezni a barátokkal, így egy komolyabb összeget lehet megtakarítani.
  3. Az otthon renoválása. Ne csak esztétikai, hanem tényleg fontos, az ingatlan értékét növelő felújításokat hajtsunk végre. Sok esetben érdemes elgondolkodni azon, hogy saját magunk végezzük a felújítást, ám azokat a folyamatokat, melyek nagy szakértelmet kívánnak, inkább bízzuk szakértőre.
  4. Kávézás. Nem biztos, hogy folyamatosan kávézókban kell meginni a reggeli, délután kávénkat, az otthoni kávéfőzéssel sok pénzt meg lehet fogni.
  5. Edzőterem. Ha csak hetente egyszer megyünk le az edzőterembe, akkor nem éri meg bérletet vásárolni, inkább csatlakozzunk egy futócsoporthoz, ez ingyenes és ráadásul sok érdekes embert is meg lehet ismerni.
  6. Telefon- és tévéköltségek. Sok esetben a telefon- és tévészámlánk tele van olyan extrákkal, melyeket egyáltalán nem használunk, ám pénzt fizetünk értük. Nézzük meg, hogy pontosan mire van szükségünk, és csak azért fizessünk, amit tényleg használunk.
  7. Vásárlás. Listával menjünk vásárolni, emellett különböző applikációk is rendelkezésünkre állnak, melyek megmutatják, melyik termék hol található kedvezőbb áron. Ha meg szeretnénk vásárolni valamit, ám az jelenleg nincs kedvezőbb áron, akkor lehet, hogy érdemes a vásárlással várni, mivel később akciós lesz. Érdemes a használt termékeket kínáló boltok kínálatában is szétnézni.
  8. Közlekedés. Autóval menni dolgozni egy kényelmes, ám költséges megoldás. A tömegközlekedés, vagy a telekocsizás kifizetődőbb lehet.
  9. Nyaralás. Mindenkinek szüksége van pihenésre, ám ne hagyjuk, hogy a vakációzás leszívja a pénzünket. Keressük a kedvező árakat, a nyaralás sokkal inkább a közös élményről szól, semmint arról, mennyiért vakációzunk.
  10. Energiaköltségek. Ha nem vagyunk otthon, akkor nem kell fűteni, hűteni a lakást (temperálni lehet). Fogadjuk el, hogy nem lesz egyből meleg lakásunkban, amikor hazaérünk, ám így komoly költségeket lehet megfogni.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!