Fazekas Zsuzsa
Fazekas Zsuzsa
Tetszett a cikk?

Van, amikor már azt hisszük, megtaláltuk álmaink lakását, képzeletben már be is rendeztük, már le is tettünk néhány százezer forint foglalót, és az utolsó pillanatban rájövünk, valami mégsem stimmel. Összeszedtünk néhány olyan okot, amelyek még a szerződés előtt arra késztethetnek bennünket, hogy elálljunk a lakásvásárlástól még akkor is, ha ezzel több százezer forintot bukunk. Hogyan lehet ezt elkerülni? Mire figyeljünk, hogy ne az utolsó pillanatban kelljen meggondolni magunkat?

A lakáskeresők többsége szívesen hagyatkozik az ösztöneire, ha álmai otthonát keresi, de az, hogy hogyan érezzük magunkat egy lakásban, még nem minden. Hiába próbáljuk szem előtt tartani, hogy milyen lakást is akarunk, az intuícióinkra hallgatva könnyen belecsúszhatunk olyan helyzetekbe, hogy figyelmen kívül hagyunk fontos, vagy praktikus szempontokat csak azért, mert valamiért beleszeretünk egy lakásba. Hogy az ilyen buktatókat elkerüljük, írjuk össze, hogy mit is keresünk, és mindenképp kérjünk meg egy gyakorlati érzékkel rendelkező, megbízható ismerőst vagy családtagot, aki figyelmeztetne bennünket, ha bedőlnénk akár az ingatlanosok, akár a lakáseladók trükkjeinek.

A környék

Bár azt viszonylag könnyű megállapítani, hogy egy adott ingatlan milyen környéken található, de hogy ott valójában mi folyik a nap 24 órájában, azt egy-két lakásnézés alapján már nehezebb kideríteni. Az eladók mindig szeretnék a legjobb színben feltüntetni a lakásukat, ezért biztosan nem a problémás időszakokban fognak időpontot adni a lakásnézésre: aki vasút mellett lakik, az például tudja, hogy milyen időszakokban jár kevesebb vonat a környéken, ezért előfordulhat, hogy tudatosan ezekben az időszakokban fogadja a lakásnézőket.

Andrea nem messze lakott a vasúttól, és pont ezért mindig szombatonként mutatta meg a lakását az érdeklődőknek, amikor kisebb volt a forgalom a szakaszon. Anna a tetőtéri lakását nyáron mindig csak vagy a kora reggeli, vagy az esti órákban mutatta meg a potenciális vevőknek, mert tudta, hogy a lakás napközben nagyon felmelegszik, és bár ezt nem titkolta el a vevők elől, mégis jobbnak látta, ha nem egy szaunában kell fogadnia az érdeklődőknek.

Fazekas István

Bár előre nehezen lehet megmondani, hogy akár az önkormányzat, akár a magánbefektetők milyen átalakításokat terveznek egy környékre, vagy hogy milyen profilt vesz majd fel egy-egy negyed néhány éven belül, de akkor is megbánhatjuk utólag a lakásvásárlást, ha kiderül, a hangulatos utcákat rövidesen átalakítják, a szomszéd házat le fogják bontani, a fákat hamarosan kivágják, vagy csak minden üres telket beépítenek a szomszédban.

András a kétezres évek elején keresett lakást Budapest belvárosában, és többek között komolyan elgondolkozott egy Kazinczy utcai lakáson is, amely közvetlenül a Szimpla Kert mellett lett volna. "Akkor még egy nyugodt kis utca volt, legfeljebb egy-két kocsmával, de ma már megőrülnék, ha ott kéne laknom és minden éjjel részeg külföldiek randalíroznának az ablakom alatt" – mondja András, aki végül az ára miatt egy nagykörúti lakás mellett döntött. "Ma már egyre bővül a bulizóna, a körút is veszélyben van, de hát ki gondolt erre akkor?" – teszi hozzá.

De néha túlzott az óvatosság, legalábbis ma már így gondolja Gábor, aki a Nagykörúton kínálta eladásra lakását, amikor a szomszédban álló kísértetházat elkezdték felújítani. A munkásoktól érdeklődve megtudta, hogy egy romkocsma-hostel készül ott, így örült, amikor még bőven annak megnyitása előtt vevő jött a lakásra, mert arra számított, hogy a hangos közönség miatt később eladhatatlan lesz. Viszont hónapokkal később az derült ki, hogy a munkások rosszul tudták, és bulihelyszín és diákszálló helyett egy kifejezetten nívósnak tűnő szálloda létesült a szomszédos tömbben.

Érdemes előre végiggondolni azt is, hogy szoktak-e rendszeres események zajlani az utcában, vagy a közvetlen környékén: ha valahol hetente bolhapiacot, vagy csak sima piacot tartanak, akkor ott nemcsak több a szemét, de sokféle ember is megfordul a környéken. Budapest belvárosában pedig például számolni kell azzal is, hogy mennyire gyakran tartanak a közelben kirakodóvásárt, szabadtéri koncerteket, vagy szoktak-e tüntetések lenni a közelben.

Az infrastruktúra

Egy átlagos hétköznapon az sem szúr szemet az érdeklődőknek, ha a ház aljában egy magányos kocsma üzemel, sőt még előny is lehet egy kedves kávézó a szomszédban, de esténként-éjszakánként a vendéglátóhelyek körül mindenképp megnövekszik a forgalom, a kocsmák zaja pedig még a lakásba is felhallatszódhat akár a csöveken, szellőzőrendszereken keresztül is. Arról nem beszélve, hogy a dohányzási tilalom óta az utcai ablak alatt álva cigiznek és társalognak a fiatalok. Gergő a nyolcadik kerület egyik felkapott utcájában vett lakást néhány éve, a ház alagsorában pedig egy fiatalok által kedvelt kocsma üzemel. Bár Gergő elmondása szerint a hangzavar nem hallatszik fel a lakásba, mégis kellemetlen, amikor reggel munkába menet két hányástócsa közt kell kilépnie az utcára. Gergő többek között ezért is tervezi most, hogy Budára költözzön, egy nyugodtabb környékre.

Fülöp Máté

A közlekedés és a jó megközelíthetőség sokaknál első számú szempont az ingatlanvásárlásakor, de érdemes szem előtt tartani azt is, hogy milyen messze van a legközelebbi bolt, vagy óvoda és iskola.

A ház

A lakást eladni akaró tulajdonosok nemcsak a környék hiányosságait próbálják eltitkolni az érdeklődők előtt, de természetesen a lakás kevésbé jó állapotban lévő részeit sem reklámozzák. Sára, mivel a ház pincéje rendszeresen vizesedett és többször is elárasztotta a talajvíz, ezért a lakás bemutatásakor nem vitte le a vevőket a ház alagsorába a tárolóhoz. "Már megállapodtunk mindenről, amikor a vevőknek eszébe jutott, hogy a pincét még nem is látták, ezért az adásvételi szerződés időpontját is elhalasztották. Végül megnézték a pincét, és szerencsére a vizesedés ellenére megvették a lakást" – mesélte Sára.

Az ilyen bukták elkerülésére viszont a problémásabb, vagy régi házaknál érdemes akár szakember segítségét is kérni, és még az adásvétel előtt felmérni a ház statikai állapotát, vagy felbecsültetni a lakásfelújítás költségeit, nehogy utólag derüljön ki, hogy valójában az "egy festés után beköltözhető" lakásunkban mindent ki kell cserélni, mert már elöregedtek a csövek, zárlatosak az áramkörök, vagy szivárog a gáz.

Andrásnak például már csak a beköltözés után esett le, hogy csak a két lakószobában van fűtés az új lakásában, a konyhában és a fürdőben viszont nincs, de ekkor már késő volt. Mások arról számoltak be, hogy az új lakás megvétele után a lakógyűlésen szembesültek azzal, hogy hamarosan kezdődik a ház felújítása, amire komoly összegeket fognak elkérni a lakóktól.

A szomszédok

Míg a lakáson tudunk változtatni, a környéken és a szomszédokon nem, így amennyire lehet, nem árt tájékozódni a ház többi lakójáról sem. Kriszta befektetésnek keresett lakást Budapest belvárosában, és egy hangulatos utcában úgy tűnt, meg is találta a megfelelőt. Már majdnem ajánlatot tett, amikor a másodszori lakásnézéskor találkozott a szomszédokkal. "A földszinten egy család lakott, akik egyáltalán nem figyeltek oda a többi lakóra, hangoskodtak és szinte terrorizálták a szomszédokat. Furcsa is volt, hogy miért ilyen olcsó a lakás, de mivel kiadásra szántuk, ezért a szomszédok miatt teljesen meggondoltuk magunkat, hiába volt szuper amúgy a környék is, és a lakás is" – mesélte Kriszta.

Bár nem tudjuk minden évszakban megnézni a kiszemelt lakásunkat, azt megtehetjük, hogy több napszakban is körbejárjuk a házat, és megszemléljük a lakást is. Figyeljük meg, hogy mikor merről süt a nap, hogyan változik a forgalom a környéken és milyen emberek járnak arra! A legpraktikusabb ugyan az lenne, ha éjszaka is láthatnánk a lakást, és bár van arra példa, hogy az érdeklődők azt kérik, hadd aludhassanak a lakásban egyszer még a vásárlás előtt, kevés lakástulajdonos tudja, vagy akarja ezt megoldani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!