szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyaroknak alig 40 százaléka tervez nyaralást idén nyáron, ráadásul aki menne, az sem hosszú időre, és nem is költene sokat. Az anyagi források szűkössége ugyanakkor nem mindig lehet magyarázat arra, miért maradunk otthon. Rengeteg ötlet van arra, hogyan lehet akár pár tízezer forintból – külföldre is – elmenni nyaralni.

Vége az iskolának, itt a nyár, sok magyar szeretne elmenni nyaralni, ám mindösszesen kevesebb, mint 40 százalékuk tervez utazást a főszezonban. A magyar emberek csaknem fele pedig majdnem egész évben nem utazott sehova 2013-ban – még egy napra sem – egy Eurobarometer felmérés szerint.

A magyar, ha el is megy nyaralni, akkor azt leginkább belföldön teszi, általában öt éjszakára foglal, és 90 ezer forintot tervez költeni a Magyar Turizmus Zrt. (MT) kutatása szerint. Külföldre mintegy 800-900 ezer magyar utazik, ők leginkább Horvátországba, Olaszországba, Görögországba, Erdélybe és Bulgáriába.

A régióban, illetve a nyugat-európai országokban ugyanakkor a társadalom döntő része jár vakációzni, 75 százaléktól egészen 90 százalékig terjed azok aránya, akik legalább egy napra elutaztak 2013-ban. Hollandiában, Norvégiában vagy Luxemburgban például emellett a nyaralók 40 százalék feletti része legalább kéthetes nyaralásokra jár. Magyarországon mindeközben a vakációzók többsége kifejezetten rövid (3 napnál rövidebb) utakat választ.

A magyarok utazási kedvének a szűkös pénztárca szab határt: 150 ezer forint felett csak egy szűk réteg képes költeni nyaralásra, ez vízválasztónak tűnik. Pedig ma már rengeteg olyan internetes, közösségi "mankó" létezik, melyek segítségével igencsak le lehet szorítani a kiadásokat.

Utazás

A két legnagyobb kiadási tétel közül ez az egyik. Ha autóval szeretnénk menni, akkor jó ha tudjuk, hogy kisgyermekkel, de még nagyobbal is igen nehéz stoppolni, és nem csak azért, mert a gyerekek nekiállnak nyűgösködni, hanem egyszerűen ritka az olyan jármű, amibe mondjuk még plusz négy fő be tudna szállni. A legolcsóbb utazási megoldást azonnal le is húzzuk tehát a listáról.

Ehelyett érdemes lehet a különböző telekocsis alkalmazások (Oszkár, Autohop például) segítségét igénybe venni, ezek országon belül fejenként pár ezer forintért el tudják vinni a családot (az összeg a távolságtól függ), csomagokkal együtt. Külföldre is érdemes lehet ezt a megoldást választani, ám a fapados légitársaságok ajánlatait is érdemes figyelembe venni (10 ezer forinttól egy útra már vannak repülőjegyek).

A fapados légitársaságoknál is lehet még találni jó ajánlatokat a nyárra
MTI / Koszticsák Szilárd

A fapados légitársaságoknál (Ryanair, WizzAir, Germanwings, easyJet például) egy fő alapszabály mindenképpen van: ha lehet, ne adjunk fel csomagot, és semmilyen kiegészítő szolgáltatást ne vegyünk igénybe, így tudjuk leginkább leszorítani az árakat. A legfrekventáltabb tengerparti nyaralóhelyekre júniusban már kevésbé jó áron lehet repülőjegyet foglalni, ám az olaszországi Bergamót vagy Velencét júliusi indulással még most is meg tudjuk úszni fejenként 15 ezer forintból oda-vissza. Délebbre már lényegesen drágábbak a repülőjegyek, északi desztinációkra ugyanakkor 10-12 ezer forintért lehet még nyári indulásra jegyeket találni. Érdemes ár-összehasonlító oldalakat is megnézni, ilyen például a Skyscanner, vagy a Drungli, sok esetben pedig nem érdemes mindenképp ragaszkodni egy kiemelt úti célhoz és időponthoz, oda és akkor menjünk, ahová, amikor kedvezőbb áron lehet eljutni (ugyanakkor az ott tartózkodás költségeit is vegyük számba: Bulgária például olcsóbb, mint Olaszország). A repülőtérről a városba bejutáshoz pedig használjuk a helyi tömegközlekedést, a legtöbb esetben ez fejenként pár eurónál nem jelent többet.

Mindezek mellett a vonatot sem érdemes lehúzni a listáról, országon belül is versenyképes alternatívája lehet az autónak a MÁV (biciklivel kombinálva pedig mobilak is tudunk lenni a nyaralás helyszínén). Ha 18 év alattiak a gyermekek, illetve a felsőoktatásban tanulnak még, akkor ők kedvezményesen utazhatnak, a két felnőttnek viszont a teljes árat ki kell fizetni, ami egy Budapest–Debrecen-vonalon fejenként több mint 4600 forintba is kerülhet. Elképzelhető, hogy érdemes elgondolkodni olyan utazási célponton is, ami kívül esik a magyarok által legkedveltebb külföldi desztinációkon: a szerbiai Belgrádba például oda-vissza csak 26 euró egy vonatjegy, de Kassára is csak 20, Temesvárra pedig 27 euró a retúr. Négy főre így legjobb esetben alig fizetünk 80 eurónál többet a külföldi vonatozásra, ha ezeket a célállomásokat választjuk.

Szállás

A nyaralás másik legnagyobb tétele. Itt rengeteg opció közül lehet választani.

Az első egy hazánkban még kevésbé ismert megoldás: nyaralásunk idejére elcseréljük lakásunkat egy másik családdal, amely abban a városban szeretne nyaralni, ahol mi élünk. Van egy minimális éves díja a szolgáltatásnak, ez szolgáltatótól függően pár ezer forint lehet (például a HomeExchange.com esetében), ám ezért cserébe ingyen lakhatunk a kiválasztott lakásban. Adott esetben az ott lakó család autóját, motorját, biciklijeit is használhatjuk (az üzemanyagot mi vesszük), de ők is igénybe vehetik a mi járműveinket. A megoldással ráadásul kevésbé érezhetjük magunkat turistának az adott városban, faluban, nem beszélve arról, hogy ez az opció biztonságos is: hasonlóan gondolkodó emberek közösségére építenek ezek a szolgáltatások, így minimális az esélye annak, hogy gond legyen. Ez a szegmens egyes felmérések szerint a világon éves szinten 15-20 százalékkal bővül. Ugyanilyen megoldás működik úgy is, ha csak egy házra vigyázunk (house sitting, ilyen adatbázis például a housecarers.com): a virágokat kell meglocsolni és esetleg a kutyára vigyázni, ezért cserébe viszont ingyen van szállásunk.

Hasonló elven, a bizalmon működik például a CouchSurfing, vagy a Hospitality Club is, itt ugyanakkor egy otthonba fogadnak be bennünket, szigorúan ingyen. A vendégektől általában csak annyit szoktak elvárni a szobát felajánlók, hogy ne csak alvásra használják a felajánlott szálláslehetőséget, hanem szocializálódjanak is a helyiekkel. A szállásköltségünk itt is nulla, kisebb ajándékkal ugyanakkor lehet kedveskedni vendéglátónknak.

A szállásnál szóba jöhetnek még a kuponos oldalak, itt 60-70 ezer forinttól 3-4 éjszakára már lehet találni 4-5 fő számára szállást.

Több százezer kiadó lakás egy kattintásra
airbnb.com

Ezen kívül pedig vannak a különböző szállásfoglalási oldalak (Szállás.hu, trivago, Booking.com, Expedia például) ahol össze lehet hasonlítani a különböző hotelek, panziók és más szálláshelyek díjait. Emellett pedig ott van az Airbnb is, amellyel szintén lehet kedvező áru szállásokat találni, a legtöbb esetben itt lakásokat adnak ki rövid időre helyben lakók. Itt is a megoldás egyik előnye, hogy ha akarjuk, nem a legturistásabb környéken tudunk szálláshoz jutni, a lakást kiadó pedig sok esetben segít nekünk eligazodni a környéken, elmondja, hol lehet jó kávét kapni, vagy mit érdemes megnézni.

A fentiek mellett pedig ott a kemping is, itt Magyarországon fejenként napi pár száz forinttal, külföldön pár eurótól indulnak az árak a szállásköltség fülnél.

Komplett csomagok

Természetesen érdemes lehet az utazási irodák last minute útjai között is keresgélni, ám vannak olyan weboldalak, melyek folyamatosan szondázzák az internetet olcsó nyaralási lehetőségekért. Ilyen például a Holidaypirates (nem csak angol nyelven, hanem olaszul, németül is elérhető) oldal, amely kikeresi az elérhető legjobb árú nyaralási csomagokat (például 80 euróért hét nap Spanyolország egy főre repülővel).

Egy probléma van csak, hogy Magyarországról a legritkább esetben vannak utak, hazánkból még el kell jutni az Egyesült Királyságba, vagy más nyugat-európai városba, hogy ki tudjuk használni ezt a lehetőséget.

Költés

Először is érdemes limitet szabni, hogy mennyi az a maximális pénzügyi keret, amit elkölthetünk a nyaraláson. Természetesen legyen vésztartalék – itthon leginkább bankkártyát, külföldön viszont készpénzt használ nyaralása alatt a magyar –, de ezt lehetőleg ne számoljuk bele a költésbe. Vágjunk vissza minden indokolatlan költséget: nem kell minden sarkon szuvenírt venni, lehetőleg ne a turisták által legfrekventáltabb helyeken étkezzünk vegyünk egy korsó sört.

Érdemes még utazás előtt tájékozódni az adott térség árfekvéséről, ez különösen külföldön fontos. A Tripadvisoron például az éttermek árairól, szolgáltatásának színvonaláról lehet információkat begyűjteni, a Lonely Planet kiadásaiban pedig általában az árakkal is képbe lehet jönni (de itt is vannak az étkezésre vonatkozó információk). Érdemes ugyanakkor vigyázni: ha már egy ideje felkerült egy bizonyos vendéglátó-ipari egység a jó ár-érték arányú kategóriába, akkor elképzelhető, hogy sok turista rohanja meg a helyet, mely így előbb vagy utóbb árat fog emelni, esetleg enged a színvonalból. Ha azonban teljesen alacsony költségből akarjuk megoldani az étkezést, akkor érdemes a helyi szupermarketben vásárolni, és magunknak főzni a szálláson.

Belföldön már 60-70 ezer forinttól is nyaralhat a család pár napra
MTI / Varga György

Fontos az is, hogy ha múzeumokba, fesztiválokra szeretnénk elmenni tartózkodásunk során, akkor érdemes lehet megnézni, mely napokon van ingyenes, kedvezményes belépő. A szórakozóhelyek árszínvonalának is érdemes utánanézni: érdeklődjünk lehetőleg még utazás előtt szállásadónktól, vendéglátónktól a kedvezőbb árú helyekről, keressük fel az adott klub, bár honlapját, ne a belépéskor szembesüljünk az esetleg durva árakkal.

Utasbiztosítás

Meg lehet kockáztatni, de nem igazán érdemes, hogy nem kötünk utasbiztosítást. Az Európai Egészségbiztosítási Kártyát mindenképp váltsuk ki – ha van itthon egészségbiztosításunk, akkor a kiváltás ingyenes –, ez az alapellátásokat fedezi, ha arra van szükség (ám nekünk kell megfinanszírozni az esetleges beavatkozásokat, s később kapunk visszatérítést). Ezzel az ingyenes megoldással ugyanakkor bizonyos, drágább szolgáltatásokat nem tudunk igénybe venni, ráadásul csak az Európai Gazdasági Térség (EU+Norvégia, Svájc, Izland) területén érvényes.

A különböző bankoknál az egyes bankkártyákhoz adott esetben jár külföldi utasbiztosítás (ez az egészségbiztosítást is magában foglalja), amelyikhez azonban nem, a kártyához kapcsolódva pár ezer forintért lehet ott is vásárolni ilyet. Sok esetben nem csak a kártyabirtokos számára köthető ilyen biztosítás, hanem a családtagok számára is. Érdemes azt is megnézni, hogy a lakásbiztosításunkhoz nem jár-e valamilyen kiegészítő utasbiztosítás – vagy már alapból benne van például az ellopott okmányok pótlásának visszatérítése –, belföldi utazásnál esetleg célszerű lehet pár ezer forintért az egész családot biztosítani.

Emellett azonban lehet Magyarországon bejegyzett biztosítótársaságnál külön utasbiztosítást kötni, ez pár száz forint/főtől indul naponta, illetve lehet nagy, kifejezetten utazásra specializálódott nemzetközi cégeknél (ilyen például a Worldwideinsure) keresgetni különböző ajánlatokat. Ha tehetjük, az utasbiztosításon semmiképp ne spóroljunk, sok pénzt takaríthatunk meg, ha valamilyen baj ér minket.

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!

* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is

A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!