szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kishantos ügyében egymással ellentétes bírói ítéletek születtek a Székesfehérvári Járásbíróságon. A nyolc birtokvédelmi perből eddig hét esetben született elsőfokú bírósági ítélet, négy esetben az új bérlők, három esetben pedig Kishantos kapott birtokvédelmet, és mindegyik perben fellebbeztek az ítélet ellen.

A kishantosi persorozatban birtokvédelmi pert nyert a kishantosi földeken őrjöngő Szabó Zsolt is. „Szabó Zsolt és ügyvédje szerint a kishantosiak és a Greenpeace aktivistái az utak lezárásával akadályozták, illetve paragrafus táblákkal megtámadták őt, amikor dolgozni akart a földterületen. A nyilvánvaló valótlanságokat a kishantosiak ügyvédje természetesen azonnal cáfolta” – derül ki a Greenpeace közleményéből.

Az első két pert birtokvédelmi pert egyazon bírónőnél a kishantosi biogazdaság nyerte és ezt követte négy másik per, másik bíróval és a perekbe becsatlakozó NFA ügyvédekkel, így összesen három, az NFA két ügyvédje és a nyertesek ügyvédje képviselte már az új bérlőket. „Az NFA ügyvédei nagyon erőteljesen avatkoztak be a perbe” – nyilatkozta a hvg.hu-nak Ács Sándorné a kishantosi biogazdaság vezetője.

Sok kérdés adódik a kishantosi peprek ügyében
A kishantosiak által művelt földeket egy évvel a haszonbérleti szerződés lejárta előtt hirdette meg az NFA. A biogazdaság 452 hektáros területét tíz részre osztották, tehát a nonprofit kft.-nek is tíz külön pályázatot kellett beadnia, hogy az eddig használatában lévő területeket továbbra is megtarthassa. Ezeken a pályázatokon aztán sorra vesztettek. Eközben a győztesek között a 2900 hektárt művelő Simon Kft.-ben érdekelt, ősteremőként pályázó Simon-Hornok Réka, egy Salgótarjáni építkezési vállalkozás, egy használt ruhák kereskedelmével foglalkozó pályázó, és a 9000 hektáros Mezőfalva Ivest Zrt.-hez köthető érdekeltségek. A győztesekről bővebben a hvg.hu-n olvashat.
Az állami földpályázati színjátékra további bizonyítékul szolgáltak a Szabó Rebeka által kiperelt értékelési lapok, melyekből egyértelműen kiderült, hogy a földpályázatokon a gazdálkodási tervre adott szubjektív pontokkal nyert a Mező Vidék Bt. és a Búzakalász 66 Kft. is.
Az eddigi perekben birtokvédelmet kapott az őstermelőként pályázó Simon Hornok Réka, akinek férje és apósa az összesen 2900 hektárt művelő Simon Kft. tulajdonosai. Ugyanennek a kft.-nek a felügyelőbizottságában ül feleségével együtt Márok Csaba, aki Mezőfalva polgármestere és maga is megnyert egy hantosi földet.

Ács Sándorné szerint kiváltképp érdekes az NFA ügyvédeinek érvelése, a másik perben, ami nem a birtokvédelemről, hanem a pályázatok tisztaságáról szól. Az NFA ügyvédei ugyanis azt is próbálják bizonyítani a bíróságon, hogy az NFA nem közigazgatási szerv és pusztán polgári jogi szerződéseket kötnek, így nem vonatkozik rájuk a közvagyon átláthatóságának alkotmányos alapelve és a jogorvoslat elve.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Itthon

Kishantos-ügy: a VM jó hírnevet sértett

A Fővárosi Törvényszék május 19-én hozott első fokú, nem jogerős ítélete szerint a Vidékfejlesztési Minisztérium megsértette a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Közhasznú Nonprofit Kft. jó hírnevét.

MTI Vállalkozás

Kishantos: birtokvédelmet kapott az új bérlő

Az előző két elsőfokú ítélettel ellentétes ítélet született Kishantos ügyében, a Székesfehérvári Járásbíróság egy salgótarjáni építési vállalkozónak adott birtokvédelmet – közölte Ács Sándorné, a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Ráküldi a kormány az ügyészséget a kishantosiakra

A Vidékfejlesztési Minisztérium ügyészségi vizsgálatot kezdeményez a kishantosi gazdaság előző bérlője ellen, hogy kiderüljön, "megfelel-e a kft. a közhasznúság szabályainak", szerintük ugyanis nem. A tárca államtitkára arról beszélt, hogy akik az régi bérlők mellett kiállva megzavarják az új bérlők munkáját, azoknál felmerül a károkozás esete.