szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elhanyagolható mértékben, mindössze egy százalékkal csökkent itthon a feketegazdaság részesedése, illetve a feketemunkások aránya az elmúlt években – derül ki a Randstad kutatásának eredményeiből. A feketegazdaság a magyar GDP 22 százalékára rúgott 2013-ban, míg Szlovákiában 15, Ausztriában 7,5 százalék volt ugyanez az arány. Magyarországon a GDP 22,1 százaléka származott feketemunkából tavaly.

A feketegazdaság az elmúlt években lassú csökkenést mutatott itthon: a gazdasági válság megjelenése után, 2009-ben 23,5 százalék volt a részesedése, és azóta évente csak néhány tizedszázalékponttal lett kisebb a Flexibility at Work 2014 című elemzésben összesített adatok szerint.

Ez nemcsak Magyarországra, hanem egész Európára kiterjedő tendencia, de az egyes országok között mindig nagy különbségek vannak a feketegazdaság nagyságával kapcsolatban – tették hozzá.

A szomszédos országok közül Szlovákiában 15, Ausztriában pedig 7,5 százalék volt a feketegazdaság aránya, míg Szlovéniában 23,1 százalék, Horvátországban és Romániában pedig 28,4 százalék volt ugyanez az arány.

A Randstad elemzésében több szempontból is vizsgálták, hogy van-e kapcsolat az egyes országokban az adóterhek nagysága és a feketemunka között, de nem találtak statisztikailag jelentős összefüggést.

Több észak- vagy nyugat-európai államban, például Finnországban, Franciaországban, Belgiumban, Svédországban vagy Dániában a magyarnál jóval magasabbak az adóterhek, mégis az itthoninál jóval kisebb, 10-15 százalékos a feketemunka aránya.

Az adóterheken kívül több más tényező hatását ugyancsak vizsgálták. Ezek között szerepelt a számla nélküli pénzmozgások és a feketemunka nagysága közötti nyilvánvaló összefüggés, vagy az, hogy itthon csak rövid ideig járnak csak a munkanélküli juttatások, gyorsan bevételhez kell jutnia az álláskeresőknek, és ez szintén a feketemunka malmára hajthatja a vizet.

Az elemzésben kevésbé nyilvánvaló faktornak nevezik azt, hogy minél rugalmasabb egy országban a munkaerő-kölcsönzés és egyéb atipikus foglalkoztatás szabályozása, annál alacsonyabb a feketemunka aránya.

A Randstad Holding 2014-ben második alkalommal publikálta a Flexibility at Work nevű kutatás eredményeit Amszterdamban. A tanulmány elkészítésében az angliai Sheffieldi Egyetem, a Regioplan Policy Research és a SEO Economic Research munkatársai vettek részt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!