Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az 52. Közgazdász-vándorgyűlésen felvillantotta annak a lehetőségét, hogy a devizahitelek kivezetését összekapcsolják a tranzakciós illeték és a bankadó felülvizsgálatával. Varga úgy becsüli, hogy a perek után a bankok 3 milliárd euró veszteséget szenvednek el, és ezek lezárása után történhet meg a devizahitelek kivezetése. A gyűlésen Szijjártó Péter is beszélt, szerinte új világrend van kialakulóban, most már katonai értelemben is.
Az első kellemes meglepetést Matolcsy György okozta a Magyar Közgazdasági Társaság nyíregyházi vándorgyűlésén. Bár ő csak szombaton lép fel, de előre küldte a Heti Válaszban 2002 és 2013 között megjelent írásainak díszes, kiváló minőségű papírra nyomtatott kötetét. Ez vitathatatlan előrelépés a tavalyi évhez viszonyítva, mert Gyulán csak a legutóbbi évek terméséből válogatott kiadvánnyal büszkélkedett. A két kötet azonban annyiban hasonlít, hogy sem annak, sem ennek nincs szerkesztője, kiadója, példányszáma. Pedig az idei igazán nagy dobás, 367 oldal színtiszta matolcsyzmus, a súlya pedig biztosan meghaladja az egy kilót.
Némi meglepetést az ebben a körben mindig precíz és kimért Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is okozott. Felvetette ugyanis annak a lehetőségét, hogy a devizahitelek kivezetését összekapcsolják a tranzakciós illeték és a bankadó felülvizsgálatával. Bár ez nem új gondolat – a tárcánál olykor egy feltételt is felvillantanak a kedvezmény fejében, a hitelezés bővítését –, de a mostani perek és a bankellenes hangulatkeltés közepette figyelmet érdemlő megszólalás. Varga úgy becsüli, hogy a perek után a bankok 3 milliárd euró veszteséget szenvednek el, és azt a menetrendet vázolta fel, hogy ezek lezárása után történik meg a devizahitelek kivezetése. No, nem mindegyiké, csupán a jelzálogalapú lakáshitelek forintosítása történik meg, feltehetőleg jövő tavasszal. Megfogalmazása szerint „apróbb módosítások” történhetnek a pénzügyi szektor extra terheit illetően.
Visszafogottan értékelte a szakmai közönség előtt Varga a közfoglalkoztatási programot is: ő maga ezt nem tartós foglalkoztatási viszonyként képzeli el, nem az a cél, hogy emberek százezrei évekig így jussanak keresethez, hanem ez segítség volna ahhoz, hogy visszakerüljenek a nyílt munkaerőpiacra. A sikeres visszaintegrálódást ezúttal nyolc százalékra tette; az Európai Unió tavalyi dokumentuma két számjegyű adatot tartalmazott. Varga méltatta a téli képzési periódust is, amikor uniós támogatással, 80 ezer ember ült be az iskolapadba. Bejelentette, hogy ősszel megtörténik a munkaügyi hivatalok átszervezése, mert segíteniük kell a képzett munkaerő elhelyezkedését; erre azért van szükség, mert ahol kevés a munkahely, a szakképzettek is csak közmunkához jutottak hozzá.
Az önkormányzati szektortól 1200-1300 milliárd forint adósságot vett át a központi költségvetés, és jól működik a fék: a működési célú eladósodás továbbra is tilos, az önkormányzatok csak beruházási hitelt vehetnek föl, kizárólag kormányzati engedéllyel – fejtegette.
A kormány továbbra is tartja magát a fiskális fegyelemhez, az államadósságot csökkenteni akarja, és sem az idén, sem jövőre nem bocsát ki devizakötényt – jelentette be, megjegyezve, a kormányzati cél továbbra is az állami újraelosztás csökkentése. Egy korábbi vándorgyűlésen Varga a 45 százalékos újraelosztási arányt jelölte meg kívánatosnak, ettől a kormány tavaly messze volt (lásd erről a HVG e héten megjelent összeállítását a tavalyi év költségvetésének végrehajtásáról), és az állam éppen nem visszavonulóban van, hanem terjeszkedik.
Az újraiparosítás ismert céljai mellett a nemzetgazdasági miniszter egy újat is megjelölt: az elektromobilitást. Azaz: elektromos autók, közlekedési eszközök gyártását, közbeszerzését, töltőállomások létesítését, és a brit gyakorlatot példaként említve felvillantotta, hogy a kormányzati flottában is egyre több elektronikus gépkocsi férne el.
„Új világrend van kialakulóban, most már katonai értelemben is, mi ennek az átrendeződésnek a győztesei akarunk lenni” – fogalmazott meg ambiciózus célokat Szijjártó Péter külgazdasági és külügyi államtitkár. A diplomácia a jövőben mindent ennek rendel alá. A hármas cél a következő: az ipar GDP-hez viszonyított aránya az EU-n belül Magyarországon legyen a legnagyobb, az export/GDP úgyszintén, továbbá, a régióban Magyarországon legyen a legnagyobb a külföldi működőtőke aránya is. A külkereskedelmet két lábra kell állítani – fűzte hozzá –, mert a kivitel iránya eléggé egyoldalú, a 79-80 százaléka az unióba irányul, és az export 80-85 százalékát a multik adják.
„Kiegyensúlyozó” politikára van szükség: az unión kívülre irányuljon az export egyharmada, de nem áttereléssel, hanem többletkivitellel, illetve, növelni kell a kis- és középvállalatok exportját is – főleg a környező országokban. Szijjártó nem hagyott kétséget, hogy az egész diplomáciai szervezetet ennek rendeli alá a kormány, olyan mélységig, hogy a vállalatok piacra jutását is egyengesse. A Vándorgyűlés közönsége előtt most bemutatkozó politikus, vehemens fellépésében, csupán azokat a témákat kerülte el, hogy milyen hatása lehet az orosz-ukrán konfliktusnak a magyar gazdaságra, illetve, milyen politikát kíván követni Brüsszelben.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Javult a vállalkozások alkupozíciója: az árak konszolidálódtak, a kockázati prémiumok csökkentek, van verseny. Érdemes élni a lehetőségekkel.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.