Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Feljelentést tesz a Magyar Nemzeti Bank, amiért a Figyelő megírta, hogy rossz üzletet kötött az állam az MKB Bank megvásárlásával.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) feljelentés tesz ismeretlen tettes ellen gazdasági titok jogosulatlan megszerzésének alapos gyanúja miatt – közölte a jegybank csütörtökön.
A Figyelő e heti számában megjelent „Túlárazott állami bankbevételek” című cikke a lap forrásaira hivatkozva utalt arra, hogy Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter levelet kapott Matolcsy György jegybankelnöktől az MKB tőkehelyzetével kapcsolatosan.
A lap forrásai szerint Matolcsy György a levélben jelezte Lázár Jánosnak, az államosított MKB felügyeletével megbízott miniszternek, hogy a bank már rövid távon sok tízmilliárdos tőkeemelésre szorul a fizetésképtelenség elkerülése miatt, és a cechnek még nem is ez lesz a vége. A Figyelő forrásai „75, majd 200 milliárdos tőkeemelési igényről tudtak”, utóbbi feltehetően a teljes cech lenne.
A Figyelő által közölt információ közel járhat a valósághoz a jegybank közleménye alapján. Az MNB a közleményben azt írja, hogy álláspontja szerint a jegybank és a Miniszterelnökség közötti információcsere során közölt az MKB-val kapcsolatos bármilyen adat az MNB által a feladatköre ellátása során megismert üzleti titkot képez. Emellett az MNB felügyeleti hatósága megvizsgálja azt is, hogy a cikkben foglalt állítások megvalósítanak-e tiltott piacbefolyásolást.
Az ügy azért is kínos lehet a kormánynak, mert a Figyelő cikke az MKB állami megvételének legnehezebben magyarázható pontjára hívja fel a figyelmet. A kormány júliusban jelentette be, hogy 17 milliárd forintért megveszi a Bayerische Landesbanktól a bankot. A bajor tulajdonos azt vállalta, hogy 270 millió euróval (kb. 84 milliárd forint) feltőkésíti a bankot az átadás előtt. A piacon viszont már akkor is többen úgy gondolták, hogy még így is olcsón megúszta a bajor tulajdonos, a kormány pedig rossz üzletet ütött nyélbe. Volt olyan elemző, aki úgy reagált nyáron a hvg.hu kérdésére, hogy a bajorok megcsinálták az év üzletét.
Az MKB Bank ugyanis évek óta masszívan veszteséges, 2010 és 2013 között több mint 400 milliárd forintos veszteséget termelt, a tulajdonosnak évente több mint 100 milliárd forintot kellett betennie a pénzintézetbe. Az már nyáron is látszott, hogy ez a lehetőség az adásvételtől a magyar államra száll, ami egyáltalán nem tűnik jó üzletnek.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.