szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csak a dolgozókat engedik be a Hungária Értékpapír épületébe. A brókercég engedélyét csütörtök este függesztette fel a jegybank, és egyből büntetőfeljelentést is tett a rendőrségen. Ez nem olyan nagy brókercég, mint a Buda-Cash, de ettől még néhány ügyfélnek valószínűleg fájni fog az újabb ügy. Beszéltünk olyan ügyféllel is, akinek a Buda-Cashnél szintén bennragadtak az állampapírjai.

A Magyar Nemzeti Bank azt ígéri, a Hungária Értékpapír Zrt.-nél kipattant ügy nem lesz akkora, mint a Buda-Cash-botrány. A brókerház ügyfelei ettől még nem nyugodtak meg, és pénteken reggel többen odamentek a brókerházhoz, hogy megtudják, biztonságban van-e a pénzük.

Az MNB ugyanis csütörtök este részlegesen felfüggesztette a Hungária Értékpapír Zrt. tevékenységi engedélyét, és felügyeleti biztost rendelt ki az intézményhez. Az MNB a brókercéggel szemben indított célvizsgálata során talált szabálytalanságokat. Ezek valószínűleg nem kis ügyek, ugyanis a jegybank egyből büntetőfeljelentést is tett. Azóta kiderült, hogy négy embert őrizetbe is vettek egy MNB-s feljelentés nyomán, de hogy a Buda-Cash-üggyel vagy a Hungáriával kapcsolatban, azt egyelőre nem tudni.

A tevékenységi engedély részleges felfüggesztése azt jelenti, hogy a vállalkozás új ügyfélmegbízásokat nem fogadhat el, de a felügyeleti biztos az ügyfelek érdekében zárhatja a nyitott pozíciókat. Az intézkedések hatálya alatt – a szabálytalanságok tisztázása érdekében – az ügyfelek értékpapírjai és pénzeszközei feletti rendelkezési jogosultság szünetel. Az intézkedések a felügyeleti biztos kirendelésének megszüntetéséig, de legfeljebb a jegybanki vizsgálat lezárásáig érvényesek.

Csak a dolgozókat engedik be

A Hungária Értékpapírnak helyet adó irodaháznál pénteken délelőtt kisebb csoport verődött össze. Tudósítónknak azt mondták a cégnél dolgoznak, de nem engedik be őket. Később kinyílt az ajtó és a dolgozókat beengedték, csak néhány ügyfél maradt kinn. Ők többször próbálták rábeszélni a biztonsági őrt, hogy engedje be őket, illetve tájékoztatást követeltek, de nem jártak sikerrel.

A Hungária Értékpapírnak helyet adó épület Budapesten.
MTI / Szigetváry Zsolt

Úgy hallottuk a helyszínen, hogy a Magyar Nemzeti Bank munkatársai már hétfő óta ott vannak a brókerházban. A dolgozók állítólag nem dolgozhatnak, amíg a jegybank vizsgálódik.

A Buda-Cashnél is megégette magát

Az egyik ügyfél különösen szerencsétlenül járt: egy családtagjának a Buda-Cashnél ragadt be közel 20 millió forintja diszkontkincstárjegyben, ami a tavaly év végén eladott ingatlana ára volt. Ennek nagy része már biztosan elveszett, ugyanis a Befektető-védelmi Alap (Beva) csak nagyjából 6 millió forintig  (20 ezer euróig) kártalanítja az ügyfeleket.

A Hungária Értékpapírnál csak néhány millió forintos diszkontkincstárjegy befektetésük van, és az ügyfél éppen kedden adott megbízást a brókerének, hogy adja el a papírokat. Azt mondták neki, hogy a megbízás teljesült, most azért sietett a brókerház irodájához, hogy megkapja a pénzt, ha még lehet.

Egy másik, nyugdíjas ügyfélnek pár millió forintos részvénybefektetése van a Hungáriánál, és azt mondta, ő még ma tudott adni telefonos megbízást a brókerének, és lezáratta vele a pozícióit. A céghez azért sietett oda, hogy megtudja, teljesült-e a megbízás.

Az ügyfelek nem tudják, mi lesz

Voltak, akik meglepődtek a brókercég engedélyének felfüggesztésén. Az ügyfelek pozitívan beszélnek a cégről, azt mondják, mindig megfelelőnek érezték a tájékoztatást. Egy olvasónk, aki részvényeket ad-vesz a társaságnál, azt írta, évek óta korrekten jártak el az üzleteiben. Azt írta, a közelmúltban eladott részvényt, de az ellenértéket nem vette fel, és az intézmény kötvényében is van kb. 2 millió forintja.

Olvasónk érdeklődött az MNB-nél is. A jegybanki vizsgálat lezárásáig az ügyfelek értékpapírjai és pénzeszközei feletti rendelkezési jogosultság szünetel, és azt szerette volna megtudni, ki mondja meg, hogy ez meddig tart. Az MNB-nél nem tudtak más felvilágosítást adni neki, mint a sajtóban megjelent közleményt. Arra sem kapott választ, hogy az értékpapírszámláján levő eladatlan részvények veszélyben vannak-e.

Nem egy nagy cég

A Hungária Értékpapír Zrt. részesedése a kezelt vagyont tekintve csak 0,5 százalék a befektetési vállalkozások piacán, s a társaság nem kezeli hitelintézet vagyonát. Az MNB szerint a feltárt szabálytalansággal érintett állomány csupán töredéke a Buda-Cash esetének. Az Opten céginformációs adatbázisa szerint Biztonság-Invest Befektetési és Értékpapír-kereskedelmi Részvénytársaság néven indult 1997-ben. Tíz év "biztonság" után Hungária Értékpapír névre váltottak. A befektető céget 100 millió forint jegyzett tőkével alapította két magyar magánszemély, akik jelenleg is tulajdonosai a vállalatnak – 50-50 százalékban. A két tulajdonos azonos budapesti lakcímmel szerepel a cégben, de nem tűnnek sem házastársaknak, sem közeli rokonoknak.

Az alapítása óta ugyanazon a ceglédi székhelyen működő vállalkozás – amelynek jegyzett tőkéjét 2004-ben 200 millió forintra emelték – egy gyöngyösi és két budapesti telephelyet működtet. A céget a két alapító tulajdonos jegyzi. Az elmúlt évben a társaság befektetési szolgáltatásból 757,79 millió forint bevételre tett szert, mérleg szerinti eredménye 102,12 millió forint volt, egy évvel korábban a bevétel 354,39 millió forint volt, az eredménye 14 millió forintot tett ki, 2011-ben pedig 411,54 milliós bevétel mellett 47,88 milliós eredményt hoztak össze.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!