szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A büntetőeljárásról szóló törvényben nincs olyan korlátozás, amely a rendőrségnek és az ügyészségnek nem teszi lehetővé a megalapozott gyanú közlése előtt az üggyel kapcsolatba hozható emberek vagyonának zárolását - írták Polt Péter legfőbb ügyésznek címzett újabb nyílt levelükben a Quaestor-ügy károsultjai, akik egy újabb kérdést is a legfőbb ügyésznek szegeztek.

Újabb levelet írtak Polt Péternek a Quaestor-ügy károsultjai azt követően, hogy előző levelükre válaszolva az ügyészség közölte, a jogszabályok sem a nyomozást folytató rendőrségnek, sem az ügyészségnek nem teszik lehetővé a megalapozott gyanú közlése előtt az üggyel kapcsolatba hozható emberek vagyonának zárolását.

A Quaestor-károsultak csoportját segítő jogászok azonban ettől eltérő szakvéleményre jutottak, jogi értelmezésük szerint ugyanis a büntetőeljárásról szó 1998-as törvény ilyen megszorítást nem tartalmaz - olvasható az újabb levélben.

"A törvény 159. paragrafusának 7. pontja csupán azt fejti ki, hogy 'ha a zár alá vétel elrendelése olyan késedelemmel járna, amely a zár alá vétel céljának elérését veszélyeztetné, az ügyész, illetve a nyomozó hatóság is elrendelheti a zár alá vételt. Ez esetben az indítványt a bíróság felé haladéktalanul elő kell terjeszteni…'" - tették hozzá.

Az első levélben a brókercég károsultjai egyébként arra voltak kíváncsiak, Polt Péter szerint a jogszabályok adtak-e lehetőséget az ügyészségnek, hogy a Quaestor-vagyon zár alá vételéről már korábban, akár a rendőrségi nyomozástól függetlenül intézkedjen.

A második levélben felidézik, hogy a Quaestor-ügyben a nyomozás a jegybank március 10-i feljelentése alapjáén indult meg, rendőrségi előállítására és hivatalos meggyanúsítására azonban csak március 26-án került sor. Ekkor gyanúsították meg Tarsoly Csabát és vették zár alá a vagyonát. Hozzátették, hogy menet közben pedig március 16-án került sor a Quaestor tulajdonosi struktúrájának megváltoztatására, illetve Orgován Béla vezérigazgatói kinevezésére.

"A hivatalos zár alá vételig pedig a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. akár a külföldi off shore tulajdonosa felé is végezhetett kifizetéseket, amiről mi, a károsultak semmilyen információval nem rendelkezünk. A csoportot segítő jogi szakértők állásfoglalása alapján ez elkerülhető lett volna, ha az ő jogértelmezésük szerint lehetséges módon már márc. 10-én megtörténik a zár alá vétel, és a szakvélemény szerint ezt megtehette volna mind a nyomozó hatóság, mind az ügyészség" - írták a károsultak.

Ezek alapján a csoport újabb kérdést tett fel Polt Péternek arról, hogy milyen jogszabály alapján jutott az ügyészség arra a megállapításra, hogy a megalapozott gyanú közlése előtt nem élhet a Quaestor Csoport és Tarsoly Csaba személyes vagyonának zárolásával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!