Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Gyengült a forint hétfőn a főbb devizákkal szemben a bankközi kereskedelemben.
Az eurót délelőtt fél tizenkettőkor 313,85 forinton jegyezték a bankközi piacon, ami 0,78 százalékos forintgyengülésnek felel meg a napi kezdőárfolyamhoz képest. A jegyzés a délelőtt folyamán 311,67 és 314,10 forint között alakult. Az eurót 314 forint felett legutóbb az idén január végén jegyezték.
A forint gyengülésében három tényező játszhat szerepet. Egyrészt Görögország csődközeli helyzete továbbra sem megoldott, a hétvégi török választások után az ottani fizetőeszköz, a líra gyengült, ez pedig kihat a hasonló feltörekvő országok közé sorolt Magyarország valutájára is. A belföldi ok: múlt héten a jegybank jelezte, hogy átalakítja az eszköztárát, és ennek lehet kissé forintgyengítő hatása.
A dollár reggel óta 1,16 forinttal, 0,42 százalékkal 281,79 forintra erősödött, a svájci frank 1,67 forinttal, 0,56 százalékkal 299,97 forintra, a japán jen pedig 0,0132 forinttal, 0,59 százalékkal 2,2479 forintra.
Pénteken délután öt órakor az eurót 312,65 forinton, a dollárt 281,38 forinton, a svájci frankot 297,24 forinton, a japán jent pedig 2,2398 forinton jegyezték.
Az euró erősödött hétfőn délelőtt, jegyzése fél tizenegykor 1,1142 dolláron állt, 0,0044 dollárral, 0,40 százalékkal a reggeli kezdőárfolyam felett.
A régiós devizák közül a lengyel zloty árfolyama nem változott hétfőn az euróval szemben, a cseh korona viszont 0,02 százalékkal, a román lej 0,20 százalékkal gyengült.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
A politikai elemző szerint a jövő évi választás a miniszterelnökről fog szólni.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.