Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Elfogadta az athéni parlament csütörtök hajnalban az európai hitelezők által megkövetelt első megszorításokat. Ezzel megnyílt az út az EU hétmilliárd eurós áthidaló kölcsönéhez, illetve remélhetőleg a 82-86 milliárdos mentőcsomagról szóló tárgyalásokhoz is. De a neheze csak most jön a görögöknek - végig kell vinniük a pénzért cserébe vállalt fájdalmas intézkedéseket.
Átment a görög parlamentben az első reformokról szóló törvényjavaslat, 229 képviselő szavazott igennel, 64-en nemmel, hatan tartózkodtak. Az intézkedések elfogadásához 151 igen szavazatra volt szükség.
A szavazás helyi idő szerint éjjel 1 óra után kezdődött, és alaposan el is húzódott, mert a képviselők egyenként, név szerint voksoltak. Janisz Varufakisz közelmúltban lemondott korábbi pénzügyminiszter például, aki végig kemény akart lenni Görögország hitelezőivel szemben, nemmel szavazott.
A törvénytervezet jóváhagyásával Görögország remélhetőleg most meg tudja kezdeni a tárgyalásokat a hitelezőkkel a harmadik, 82-86 milliárd eurós pénzügyi mentőcsomagról.
Az Európai Bizottság egy hétmilliárd eurós áthidaló kölcsönt is felajánlott Athénnak júliusra, ha az igenek győznek a parlamentben. A kölcsönt legkésőbb három hónap múlva kéne visszafizetni a 82-86 milliárd eurós támogatásból.
Az áthidaló kölcsön fejében vállalt megszorító intézkedések, illetve reformok között van többek között az áfabevételek jelentős, az éves görög GDP egy százalékának megfelelő növelése, a nyugdíjrendszer átalakítása és a görög statisztikai hivatal függetlenségének szavatolása.
A voksolást megelőző esti parlamenti vita kezdetekor összecsapások törtek ki a törvényhozás épülete előtti Szintagma téren, ahol a hatóságok szerint 12 ezren gyűltek össze, hogy a hitelezőkkel hétfőn kötött megállapodás és az újabb megszorítások ellen tiltakozzanak.
A rendőrök paprikaspray-t és könnygázt vetettek be a rájuk Molotov-koktélokkal és kövekkel támadó többtucatnyi álarcos fiatal ellen. A rendbontók kirakatokat törtek be és egy autót is felgyújtottak. Az erőszak láttán a békés demonstrálók menekülni kezdtek, a rendőrség pedig később közölte, hogy legalább 50 embert őrizetbe vettek.
A szavazás kezdetére, éjjel egy óra utánra már normalizálódott a helyzet a Szintagma téren.
Röviddel a parlamenti vita kezdete előtt a radikális baloldali Sziriza élén álló Alekszisz Ciprasz görög kormányfő azzal fenyegette meg párttársait, hogy lemond, ha nemmel szavaznak. A kormánypárt szélsőbaloldali platformja és a koalíciós partnere is ellenezte az újabb megszorításokat.
Egy kedden nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatás szerint a görögök több mint 70 százaléka amellett állt ki, hogy a parlament hagyja jóvá az országot az összeomlástól megóvó mentőcsomaghoz szükséges intézkedéseket.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.