szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Figyelemre méltó térképet tettek közzé a Maps on the Web mirkoblogon. A világtérkép színekkel jeleníti meg, hogy a 2015-ös előrevetített adatok alapján hol vannak többségben a férfiak, hol pedig a nők. Magyarországon 90-95 férfi jut száz nőre, ezzel az európai középmezőnybe tartozunk.

Az ENSZ 2015-ös előrevetített adatai alapján állította össze a Pew Research Center az alábbi világtérképet, amelyet a Maps on the Web tumblr tett közzé. A térképen színekkel ábrázolják, hogy száz nőre hány férfi jut az adott országban.

Adja magát az előfeltételezés, hogy azokban az országokban nagyobb a férfiak száma, ahol alacsony az átlagéletkor és sok a gyerek, mivel általános szabály, hogy több fiú születik, mint lány. A nők azonban jellemzően tovább élnek, tehát az elöregedett társadalmakban számuk felülmúlja a férfiakét.

Maps on the Web / Pew Research Center

Mégis van néhány kakukktojás: Szaúd-Arábia, amely Nyugat-Szaharával és Ománnal karöltve a "legelférfiasodottabb" társadalmak közé tartozik, annak ellenére, hogy az országot viszonylagos jólét, tehát feltételezhetően a nyugat-szaharainál nagyobb átlagéletkor jellemzi. Több mint 110 férfi jut 100 nőre, és az okokat csak találgatni lehet. 

Vagy ott van Kína, ahol az egykepolitika vezetett a lány magzatok házi elhajtásának szomorú szokásához, és az eredmény az, hogy az óriási népességű országban Pakisztánhoz és Afganisztánhoz hasonlóan magas a férfiak aránya.

Oroszország, a balti államok, Fehéroroszország és Ukrajna, valamint Portugália a másik véglethez tartozik. A felsorolt országokban kevesebb mint kilencven férfi jut száz nőre. Magyarországon 90-95 férfi jut száz nőre, ezzel az európai középmezőnybe tartozunk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!