Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Ősszel elhúzták a hitelminősítők a mézesmadzagot Orbánék orra előtt, de akkor még hagyták az országot a bóvli kategóriában. Ma a Moody's újra dönt, a kormányoldalon már nagyon készülnek arra, hogy lesz valaki, aki végre megveregeti a vállukat.
Belföldön kínos ügyek veszik körbe a kormányt, illetve a hatalmon levő pártokat – persze ők maguk okozták ezeket a sokakat felháborító húzásokkal –, a menekültkvótás népszavazás bedobásával pedig külföldön is újra szerzett ellenségeket magának az Orbán-kormány. Talán soha jobbkor nem jönne egy dicséret, mint most. Nem máshonnan jöhet ma a felmentő sereg, mint az elmúlt években annyiszor szapult hitelminősítők irányából.
A három legnagyobb hitelminősítő egyike, a Moody’s ma dönt arról, hogy – bő négy év után – kiveszi-e a bóvli kategóriából az országot. Van esély erre, mert novemberben a Moody’s a felminősítést előre vetítő pozitív kilátással látta el az adósbesorolásunkat. Mégis ennek van kisebb esélye – egyszerűen technikai okból, ugyanis a kilátás javítását nem szokta követni a következő felülvizsgálatkor azonnal a hitelminősítés emelése is. A Morgan Stanley bank elemzői a minap is 20 százalék esélyt adtak a mostani felminősítésre (szerintük is túl gyors lenne a két fényezés így egymás után nem sokkal), inkább arra van nagyobb sansz szerintük, hogy a Moody’snál a következő fordulóban, júliusban jön el a nagy lépés.
Pedig már most is több paraméter a felminősítés mellett szólhat:
A felminősítés melletti érveket gyengítik:
A Moody’s novemberben azt is közölte, hogy negatívan befolyásolhatja a magyar minősítést, ha gyengül a kormány elkötelezettsége a költségvetési hiány a GDP 3 százaléka alatt tartásában, illetve olyan intézkedéseket hoz, amelyek negatívan befolyásolhatják a növekedési kilátásokat, ezzel veszélyeztetve az adósságráta csökkenő pályán maradását.
Ha most nem jön a piros pont – amire már ősz óta nagyon várnak a Fidesz és a KDNP háza táján –, úgy május közepén alighanem már meglesz a hőn áhított dicsőség. Egy másik nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings május 20-án áll elő a farbával, és ez a hitelminősítő már jó ideje kecsegtet a befektetői kategóriába visszatétellel. Ha így lesz, az inkább politikai hasznot hajt a kormánynak, a gazdasági előnyök marginálisak lehetnek. Az állampapírhozamok már most is alacsonyak. Ha már két hitelminősítőnél kikerülnénk a bóvliból, visszatérhetnének a magyar adósságpiacra azok az intézményi befektetők is, amelyeknek a szabályzata csak befektetési ajánlású szuverén papírok vásárlását engedélyezi.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.