Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Sokáig szidták a kormányban a hitelminősítőket, de nagyon azt várják most Orbánék, hogy kiveszik az országot a bóvli kategóriából – ennek pedig nagy politikai hozadékot tulajdonítanak fideszesek. Ma dönt az egyik legnagyobb hitelminősítő cég, de ha ma nem, akkor inkább novemberben jön el a nagy nap.
Úgy kellene már egy felminősítés, mint egy falat kenyér – mostanában ilyen mondatokat hallani fideszes berkekben. Varga Mihály nyáron le is nyilatkozta, hogy már igazán kijárna Magyarországnak egy ilyen lépés a nemzetközi hitelminősítőktől. Persze már évek óta ez megy a kormánypártban, nagyjából 2011-2012 óta, amikor a nemzetközi hitelminősítők egymás után befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriába vágták az ország adósbesorolását. Orbán Viktor akkor egy jó ideig beleszőtte minden megszólalásába, hogy a leminősítéseket felminősítések fogják követni.
És tényleg, csak az a kérdés, mekkora időtávon nézzük az ígéret teljesülését. Nagyjából most érkeztünk el arra a pontra, amikor már komoly az esélye a felminősítésnek, és a Fideszben, illetve a kormányban lélegzetvisszafojtva várták a mai napot, amikor a Standard & Poor's előáll a szokásos féléves felülvizsgálatával. A magyar adósminősítés javítása, emelése jól jönne a kormánypártnak, állítólag jól mutatna már egy látványos gazdasági eredmény a kormányzati kommunikációban, lobogtathatnák egyfajta bizonyítvány gyanánt.
Talán a következő körben
A dicséretre azonban mégis lehet, hogy várni kell egy kicsit. Londoni pénzügyi elemzők egyelőre csak arra számítanak, hogy a hitelminősítő cég pozitívra javítja a magyar adósbesorolás kilátását (ezután szokták egy idő után feljebb tolni az adósosztályzatot is). Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője is csak ezt jósolja, és szerinte még egy másik nagy hitelminősítőtől, a Moody’s-tól is csak ez a kilátásjavítás várható november elején. Samu János, a Concorde elemzője is ennek a forgatókönyvnek adja a legnagyobb esélyt. Azzal magyarázza, hogy a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül jellemzően a Fitch Ratings reagál a leggyorsabban a változásokra, utána a Standard and Poor’s, majd a Moody’s Investors Service.
A hüvelykujjszabály alapján a felminősítések kezdetére még november végéig várni kell, akkor vizsgálja felül a Fitch a magyar adósosztályzatot. A Raiffeisen elemzője arra számít, hogy ott már egy felminősítés jön, és a hitelminősítőnél a magyar adósbesorolás kikerül a bóvliból. A Fitch lépését szerinte tavasszal követi a másik két hitelminősítő szerint, és ezzel ott is a befektetésre ajánlott kategóriába kerülünk.
Irányban vagyunk
Most mindhárom hitelminősítőnél egy fokozattal vagyunk a befektetésre ajánlott sáv alatt. Márciusban már volt egy felminősítés, pont az S&P-nél, addig ez a cég tartotta érvényben a leggyengébb besorolást Magyarországra, két fokozattal rosszabb volt a befektetésre ajánlott sáv alapszintjénél. A márciusi lépéssel egy szintre került mindhárom cégnél az adósbesorolás.
Az újabb felminősítésnek persze már most is ideje lenne Samu János szerint, mert úgy látja, sokat javult a magyar gazdaság helyzete. Viszont az államadósság csökkenése lassul, ami egy ok arra, hogy a hitelminősítő inkább várjon a dicsérettel. A Concorde elemzője szerint az is kérdés, mekkora súllyal veszik figyelembe a magyar kormány gazdaságpolitikájának kockázatait.
Samu János szerint a lépés biztosan javítana a magyar állampapírok hozamán, de egetverő hatása azért nem lenne a felminősítésnek. Ezek a hozamok (magyarán az, amilyen áron az állam pénzt kap az állampapírjait többségében megvásárló bankoktól) már most is egy gyenge befektetésre ajánlott adósosztályzatnak felelnek meg, miközben a tényleges besorolásunk a bóvli.
A felminősítés nyilvánvaló hozadéka az lenne, hogy ha már két hitelminősítőnél kikerülnénk a bóvliból, visszatérhetnének a magyar adósságpiacra azok az intézményi befektetők is, amelyeknek a szabályzata csak befektetési ajánlású szuverén papírok vásárlását engedélyezi.
Varga Mihály miniszter határozottan utalt arra a Magyar Közgazdasági Társaság idei, miskolci vándorgyűlésén, hogy a felminősítés bizony időszerű volna. Ha csak a számokat vesszük, ez valóban így is van. Magyarország szinte példátlanul jó gazdasági mutatókat produkált az elmúlt évben. Aligha van olyan „bóvliország” a nagyvilágban, amelyiknek az állampapírjait a 3,6 százalékos gazdasági növekedés, az árstabilitás, a külkereskedelemben a hazai össztermék hat százalékát meghaladó kiviteli többlet, a fegyelmezett költségvetés, a lassan apadó államadósság és devizaadósság fokozatos forintra cserélése ellenére is elszántan a befektetésre nem ajánlott kategóriában tartanák a hitelminősítők. Mégis ezt teszik, vonakodnak jobb bizonyítványt adni a magyar gazdaságpolitikának. Mert, mint kommentáraikból kitetszek, bőven látnak aggasztó jeleket.
A fejlemények pikantériája, hogy a magyar állampapírok csődkockázata már a kétharmados kormányzással a minimálisra csökkent, akkor, amikor az adatok messze nem fénylettek úgy, mint most. Némi túlzással élve, a felminősítés már akkor időszerű lett volna, amikor kiderült, hogy az Orbán-kormány elszántan, akár a költségvetés havonkénti módosításával is három százalék alatt tartja a hiányt, még akkor is, ha ez már ellentmond a gazdasági észszerűségnek. Csakhogy egyre szélsőségesebb eszközöket vetett be. A gazdaságba történő ad hoc beavatkozástól az elmúlt években egészen az államosításokig, a nemkívánatos piaci szereplők kisemmizéséig jutott. Bár a hitelminősítők a jogbiztonság hiányát, a kiszámíthatatlanságot, a protekcionista intézkedések sorát, a diszkrimináció erős gyanúját, a versenybe történt beavatkozásokat, az elfogultság benyomását keltő közbeszerzési eljárásokat külön-külön nem vizsgálják – legfeljebb azok gazdasági növekedésre gyakorolt hatását –, ezek olyan kritikus tömeget értek el, hogy nem hagyhatják figyelmen kívül. Már csak azért sem, mert a bírálatok az Európai Bizottság Magyarországról szóló tanulmányaiban is vastagon benne vannak. Az uniós ajánlásokra pedig a magyar kormány ügyet sem vet.
Voltaképpen három olyan számszerűsíthető tényezője van a magyar gazdaságnak, amibe a hitelminősítők bele tudnak kötni. Az első az ország fejlettségéhez mérten nagy adósságállomány, ami papíron még mindig erős befektetői kockázatot jelent. A másik a lassuló gazdasági növekedés, ami elnyújtja azt a folyamatot, amellyel az államadósságot ki lehetne nőni. A harmadik pedig a tőkekiáramlás, ami hű tükre a befektetői megítélésnek. Ám mindegyik tényezőnél súlyosabban esik a latban a magyar kormány katasztrofális nemzetközi megítélése, ami az ősbűn elkövetésétől az ígéretek folyamatos megszegéséig terjed.
Bűnök
Az ősbűn alighanem a magán-nyugdíjpénztári ág bedarálása, a vagyon majdnem egészének államhoz irányítása lehet. A jogbiztonság hiányát, a kiszámíthatatlanság érzetét későbbi kormányzati döntések is sugallták. Ezek közül a legfontosabbak:
„Azt reméltem, hogy a szabadságharc után lesz kiegyezés, és mint a Magyar Bankszövetség elnöke, ebben a szellemben tárgyaltam a kormányzattal és a bankok külföldi tulajdonosaival” – mondta a közgazdász vándorgyűlésen Patai Mihály, az UniCredit elnök-vezérigazgatója, a Magyar bankszövetség elnöke, rezignáltan megjegyezve: „most már be kell látnom, hogy nincs, és nem lesz kiegyezés, csupán modus vivendi”. Azaz folytonos küzdelem vagy huzakodás a kormányzattal. „A bankszektorra kivetett különadók és egyéb terhek mértéke 2010–2015 között eléri a 2700 milliárd forintot, ami meghaladja a bankok 2009. évi tőkéjét; a 2016 és 2020 között a várható különadó több mint 1 300 milliárd” – sorolta a tényeket ugyanott Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója.
Halvány reménysugár
Kérdés, hogy a hitelminősítők a számoknak hisznek, vagy a szemüknek. Ha a számoknak, akkor szépítenek Magyarország besorolásán. Hajszálnyit már eddig is javítottak, Magyarország mindhármuknál csak egy szinttel van a befektetésre nem ajánlott vonal alatt. Legutóbb a Moody’s egyértelműen fogalmazott: akkor venné fontolóra Magyarország felminősítését, ha látná a fenntartható gazdasági növekedés jeleit, amit a mostaninál nagyobb politikai stabilitás alapozna meg, és ha meggyőzőbb bizonyítéka lenne az államadósság csökkenésének.
Azóta azonban új kockázat jelent meg: a menekültügy kezelése, és annak számlája, utóbbi miatt talán még az idei költségvetést is módosítani kell. Az pedig kiszámíthatatlan, hogy a hitelminősítőkre hat-e Magyarország mostani megítélése, amit „politikai bóvli”-ként lehet jellemezni.Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Bozó Szabolcsot a bátyja beszélte rá, hogy tegye fel a képeit az Instagramra – és megtörtént a csoda. A 33 éves amatőr alkotó ma befutott művész, olyanok veszik a képeit, akiket korábban, csaposként, legfeljebb kiszolgálhatott volna.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.