szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ügyészség költségvetési csalás miatt emelt vádat a Szegedi Vadaspark területén épült játszótér ügyében, ugyanis a gyanú szerint a papíron negyedmilliárdból épült attrakció tényleges költsége az előbbi összeg 15-20 százaléka volt. A játszóteret egy olyan cég húzta fel, amelynek egyik tulajdonosa a helyi Fidesz-elnök személyi titkára – erről korábban a hvg.hu írt először. Offshore cég is van a buliban. Három gyanúsított közül egy még szökésben van.

Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt indult eljárás egy a Szegedi Vadaspark területén, de az intézménytől függetlenül kialakított játszótér ügyében. Egy gyanúsított előzetes letartóztatásba, egy másik házi őrizetbe került, egy harmadik személy szökésben van – közölte a Csongrád Megyei Főügyészség szerdán.

A játszótérről 2014-ben a hvg.hu is cikkezett. Ménesi Imre szegedi szocialista képviselő akkor azt mondta, 40 millióból kijöhetett volna az az interaktív játszótér, amelyet a helyi Vadasparkban húzott fel 185 millió forintos uniós támogatással egy olyan cég, amelynek egyik tulajdonosa a Fidesz helyi elnökének személyi titkára, az ügyvezető-tulajdonosa pedig a Botka László szegedi polgármestert bíráló lap szerkesztője. Vahl Rezső, a kft ügyvezetője szerint a szocialista Ménesi László rosszul számolt, és rágalmazásért feljelentést tesz – írtuk akkor.

A beruházást 2013 nyarán adta át Gyimesi László, a Fidesz szegedi elnöke, aki a megnyitón azt is elmondta, hogy Európa egyik legszínvonalasabb állatkerti attrakciójával lett gazdagabb a szegedi Vadaspark. A 260 milliós összköltségből a  kivitelező Titán Project’s House Kft. felépített egy fajátékokból álló játszóteret, 50 tablet beszerzésével és egy szoftver fejlesztésével pedig egy interaktív állatkerti séta lehetőségét is biztosította a látogatók számára, akiknek a tabletekért 400 forint bérleti díjat, a játszótér használatáért pedig gyerekenként további 400 forintot kell fizetni.

Szlavkovics Rita

Pénzmosás és csalás a vád

Az ügyészség ma azt közölte: a megalapozott gyanú szerint a Szegedi Vadaspark területén épült játszótér kialakítására és üzemeltetésére 2013-ban jogosulatlanul vettek igénybe a 185 millió forint hazai és európai uniós támogatást. A projekt tényleges bekerülési értéke ugyanis a támogatási szerződésben szereplő költségek csupán 15-20 százaléka volt.

A gyanú szerint a bűncselekményből származó pénz eredetének leplezésére fiktív szerződéseket kötöttek a többi között pénzügyi szolgáltatások igénybevételéről külföldi vállalkozások, így egy offshore cég közbeiktatásával.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága a gyanúsítottakat különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás, valamint különösen nagy értékre elkövetett pénzmosás bűntettével gyanúsította meg. A bíróság elrendelte egy gyanúsított előzetes letartóztatását és egy másik házi őrizetét. Egy harmadik gyanúsított szökésben van, ellene az ügyészség európai elfogatóparancs kibocsátását kezdeményezte.

Az ügyben Ménesi Imre tett feljelentést 2014 nyarán, és emellett az Európai Csalás Elleni Hivatalhoz (OLAF) is fordult.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!