MI-ügynök a HR-osztályon: Mire figyeljünk?
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
Nincsenek könnyű helyzetben az EU pénzügyminiszterei, hiszen arról kell dönteniük, megbüntessék-e Spanyolországot és Portugáliát a költségvetési hiány eleresztése miatt. Pont most, a Brexit után?
Ha példát statuálnak, akkor a két állam még nehezebb helyzetbe kerül, hiszen pénzt vesznek el tőlük, miközben az elvárás az, hogy tovább csökkentsék a költségvetés hiányát. Ha viszont nem történik semmi, akkor sok tagállam úgy érezheti, hogy az előírásokat nem kell véresen komolyan venni.
Nonszensz lenne, ha Brüsszel szankciókat alkalmazna ellenünk – ezt nyilatkozta a tanácskozás előtt Spanyolország pénzügyminisztere. Luis de Guindos elmondta, 2012 és 2015 között megfelezték a deficitet. Ezért a társadalom óriási áldozatokat hozott. Jól látszik ez az ország politikai helyzetén, hiszen a kemény megszorító intézkedéseket végrehajtó konzervatívokkal szemben feljöttek a protestpártok. A tények persze ettől még tények maradnak: tavaly 5 százalék volt a költségvetés hiánya, miközben Brüsszel 4,4 százalékot írt elő Spanyolországnak. Erre a spanyol pénzügyminiszter azt mondja, nem a számokat, hanem a tendenciát kell nézni, jövőre három százalék alá viszik a hiányt.
Ígéretből viszont nincs hiány
Ugyanezt ígéri Portugália is. Pénzügyminisztere, Mario Centeno úgy nyilatkozott a tanácskozás előtt, hogy reméli, európai kollégái intelligensen döntenek majd. Pierre Moscovici, az EU pénzügyi biztosa azt hangsúlyozta, a büntető intézkedések maximuma a GDP 0,2 százaléka lehet, míg a minimuma nulla. Vagyis könnyen megvalósulhat az a forgatókönyv, hogy Brüsszel úgy büntet, hogy végeredményben nem büntet. Maga az EU Bizottsága is megértő magatartást javasolt. Az EU strukturális alapjaiból jövőre Spanyolország 1,3 milliárd euróra számít. Portugália 500 millióra. Ennek a csökkentése komoly érvágás lenne mindkét ország számára.
A folytatás
A pénzügyminiszterei döntenek, majd a határozat az EU Bizottsága elé kerül. A Bizottság július 27-én ülésezik. Ekkor dönthet arról, hogy milyen szankciók legyenek Spanyolország és Portugália ellen. Elvben a döntés csak akkor válik jogerőssé, ha újra összeülnek a pénzügyminiszterek és jóváhagyják azt. De nyár van. A pénzügyminiszterek is nyaralni készülnek. Ezért valószínű, hogy aláírnak egy okmányt, mely szerint elfogadják az EU Bizottságának döntését, akármi is legyen az. Spanyolország és Portugália sorsa tehát az EU Bizottság július végi ülésén dől el, már ami a szankciókat illeti a költségvetési fegyelem megszegése miatt.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Bár Magyar Péter szerint a Tisza-kormány erősen támaszkodna a hazahozandó uniós támogatásokra, a pártvezető által emlegetett 8 ezermilliárd forint forrás megszerzése biztosan kivitelezhetetlen.
Radványi Viktória a francia nagykövetség egyik ünnepségén találkozott össze a miniszterrel.