szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy nap, öt hír, amiről mindenki beszél: Újabb és újabb merényletek történnek Németországban; kiderítettük, hogyan garantálja az állam a hasznot a neki kedves nagyvállalkozónak az onlinepénztárgép-bizniszben; sikerült tisztázni az euróbevezetés meglévő és hiányzó feltételeit; máris bejelentkezett az országból kiutált Uber utódja; az orosz úszók közül hetet tiltottak el Riótól doppingügyek miatt.

Újabb iszlamista merényletet követtek el Németországban. A múlt heti, vasúton elkövetett baltás támadás, és a pénteki müncheni - vélhetően nem iszlamista hátterű - lövöldözés után egy szíriai férfi követett el öngyilkos robbantást az ansbachi zenei fesztiválon. Magával végzett, másik tizenöt embert megsebesített. A 27 éves férfi menedékkérelmét korábban elutasították, mégis maradhatott az országban. A hátizsákját felrobbantó merénylő talán csak azért nem végzett nagyobb pusztítást, mert belépő híján nem engedték be a fesztiválra. A támadást az Iszlám Állam vállalta magára, az elkövető telefonján találtak is egy felvételt, amelyen felesküszik a terrorszervezetre. Közben megszólalt a müncheni támadásban elhunyt magyar fiú apja, és a lövöldözés egyik magyar szemtanúja is elmondta, hogyan menekült meg.

Remek üzletet kötött az állammal Orbán Viktor barátja, Garancsi István, legalábbis neki biztosan jó. Az online pénztárgépet használó kereskedők havi 1500-2500 forintot kell fizetniük pusztán azért, hogy használnak egy SIM-kártyát a készülékükben. A SIM chipek döntő részét Garancsi cége, a Mobil Adat Kft. adja, és eddig pénztárgépenként havi bruttó 378 forintot kapott ebből - ez a tavalyi évre 378 millió forint -, de mint cikkünkből kiderül, már ezt is kevesli.

Bár Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint Magyarország az évtized végén csatlakozhat az eurózónához, ha ezt komolyan gondolja, akkor vissza kell kormányoznia a gazdaságpolitikát az uniós útra. Cikkünkből kiderül, hogy a magyar államadósság jócskán meghaladja a GDP arányában 60 százalékban megadott limitet, de még ez sem lenne baj, az már inkább, hogy a jelenlegi gazdaság politikával Magyarországnak nincs helye az euróövezetben, és valószínűbb, hogy Orbán Viktor kormányfő és Matolcsy György jegybankelnök ragaszkodik ahhoz a cselekvési mozgástérhez, amely az euróövezeten kívül megadatik nekik.

Még ki sem hűlt a Budapestről távozó Uber nyoma, máris felbukkant egy cég, amely a helyére pályázna. Az Észtországból indult, Taxify nevű már több európai nagyvárost ie bevett, most pedig Budapestre is bejelentkeznek. Az Uber áraival nem próbálnak versenyezni, inkább csak a technológiát ígérik, mivel azt mondják, hogy az Ubert nemrég elüldöző taxisrendelet minden pontját be fogják tartani. A cég tehát annyira tanxitársaság, amennyire muszáj, mindenesetre azoknak a fuvarozóknak, akik eddig ubereztek, jó hír lehet, hogy a személyszállítói és pályaalkalmassági vizsgájukkal újra lehet munkájuk. 

Lassan-lassan kiderül, kik azok az orosz sportolók, akik végül ott lehetnek a riói olimpián. A doppingbotrányban a Nemzetközi Olimpia Bizottság nem szabott ki általános tilalmat az orosz sportolókra, hanem a sportági szövetségekre bízta/hárította a döntést. A teniszezők és az íjászok már zöld utat kaptak, viszont az orosz atléták (68 versenyző)  biztosan nem lesznek ott az augusztus 5-én kezdődőd riói olimpián. Az úszóknál 7-en nem lehetnek ott a játékokon, a szinkronúszok és a vízilabdások viszont teljes létszámban.

A nap képe egy amerikai gyorsulási futamon készült felvétel, és azt bizonyítja, mennyire fontosak egy (verseny)autóban a a minőségi biztonsági kiegészítőelemek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!