Josinuri Nomura, a fizikusból lett bróker biztos abban, hogy a mesterséges intelligencia a tőzsdén is legyőzi az embert. Számára csak az a kérdés, hogy mikor.
Programja, a Simplex az emberi elmét utánozza, vagyis menet közben is tökéletesíti önmagát. Jó példa volt erre a Brexit-pánik. Kezdetben maga Nomura esett pánikba, mert a robot nem jól reagált a népszavazás eredményeire. Aztán amikor megjött a végeredmény, a kilépésre szavazók győzelme, akkor a robot diadalmaskodott. Öt százalékkal zuhant a tokiói tőzsde, és a Nomura kockázati alap (hedge fund) kaszált. Egyetlen nap alatt 3,4 százalékos eredményt produkált. Ez bármelyik emberi elmének a dicsőségére vált volna.
A mesterséges intelligenciára épülő robot maga hoz döntéseket. Hihetetlen mennyiségű adatot elemez pillanatok alatt és maga dönt: eladni vagy venni? A legtöbb befektetési alapnál emberek hozzák meg a döntést és a komputerekre csak az elemzés és a végrehajtás vár. A mesterséges intelligencia abban van előnyben, hogy menet közben képes változtatni a döntéseken, ha úgy ítéli meg, hogy a helyzet ezt szükségessé teszi. Vagyis előrelátásban megelőzheti az emberi elmét.
A Nomura persze még kis alap, mert a japánok általában nagyon kockázatkerülőek. Pedig a japán piac rendkívül hullámzó teljesítményt mutat. Négyszer akkora a fluktuáció a tokiói tőzsdén, mint New Yorkban. A Nomura jelenleg 3,5 milliárd jennel gazdálkodhat – ez körülbelül 35 millió dollár. Eltörpül az óriások mellett. Pedig az eredményei biztatóak: idén 7 százalékos profitot ígér a befektetőknek. Csak hát az emberek félnek egy robotra bízni a pénzüket. Az átlagos befektető persze amúgy sem tudja átlátni a tőzsdei kereskedést, de bízik a brókerében.
Nomura robot brókere is teljesen megbízható. Sosem fárad el. Nincs rossz napja. De hát mégsem ember. Nomura szerint még hosszú időbe telhet, amíg a robotok átveszik a kereskedést a tőzsdéken, de aki rájuk fogad, nem jár rosszul. Szingapúrban összesítették a robot brókerek eredményeit: 7 százalék az átlag. A globális gazdaság mai állapotában ez szép eredménynek számít, még ha nincs is kit megdicsérni érte.
Ma már csak megmosolyogni való, ahogyan az 1984-ben készült Gyilkos robotokban Tom Selleck felveszi a harcot a chipjeiken keresztül meghekkelt háztartási robotokkal, de azt a rendező már akkor megérezte, hogy a házi és ház körüli munkákat észrevétlenül átveszik majd a gépek.