Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Évente feleannyi szakember végez, mint amennyit a szakma felvenne.
Az energiaipari cégek is egyre nagyobb munkaerőhiánnyal küzdenek, miközben csak feleannyi szakember végez az iskolákban évente, mint amennyire szükség lenne – írja a Pénzcentrum.hu, amely szerint már ebben az ágazatban is egymástól halásszák el a cégek a jó munkaerőt.
A lap azt írja, egy, a cégek körében végzett felmérés szerint 600 főt tudnának felvenni évente, az iskolák viszont csak 360-380 frissen végzett szakembert adnak a piacnak. Az E.on műszaki csapatában 7 százalékos a munkaerőhiány, bár ez a hiány veszélyt még nem jelent a biztonságra. Az Elmű 20 villanyszerelőt tudna azonnal felvenni, és ugyanennyi villamosmérnököt is, de az üzembiztonság még itt sincs veszélyben.
A lap rámutat, az energiaipari szakmák ma már a korábbiaknál jóval összetettebb, szélesebb körű felkészültséget és ismereteket feltételeznek, egyre korszerűbb technológiákat kell alkalmazni.
A Magyar Elektrotechnikai Egyesület, a Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum, az ELMŰ-ÉMÁSZ Társaságcsoport, és az E.ON csoport a szakemberhiány leküzdésére már egy szakmai együttműködést is kötött, hogy megoldást találjanak a magyarországi energiaiparban tapasztalható szakemberhiányra, fel akarják kelteni a fiatalok érdeklődését a műszaki és energiaipari pályák iránt.
Mint arról beszámoltunk, egyre komolyabb a munkaerőhiány többek között az informatikában, a vendéglátásban, a szállodaiparban, az asztalosiparban. A hivatalos statisztikák szerint is rekordszámú a betöltetlen állások száma, a kormány pedig az állami szférából leépítetek átképzésével oldaná meg az egyre súlyosbodó munkaerőhiányt. A szakszervezeti vezetők szerint ez a megoldás nem feltétlenül működne.
Az állami leépítésekből oldaná meg a munkaerőhiányt Csepreghy Nándor
Akár százezres leépítés is jöhet az állami szférában, Csepreghy Nándor államtitkár szerint ez meg is oldhatja a több ágazatban megjelenő szakemberhiányt.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.