Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Egy lengyel kormánytag szerint Moszkva nem csak eurómilliárdokat kaszált egy meghiúsult hadiüzlet miatt, de végül jelképes összegért az üzlet tárgyához, két Mistral hadihajóhoz is hozzájutott. Moszkva és egy lengyel lap is cáfol.
Oroszország mindössze egy dollárért hozzájutott ahhoz a két Mistral hadihajóhoz, amelyet Franciaország eredetileg nekik gyártott le, ám az ukrán konfliktus miatt végül Egyiptomnak adott el. Legalábbis ezt állította Antoni Macierewicz lengyel nemzetvédelmi miniszter a varsói parlament vitájában. A politikus később azt is közölte: ezt az információt megbízható forrásból szerezte.
A két helikopterhordozót még 2011-ben rendelte meg Moszkva a franciáktól. Ezért 1,37 milliárd eurót, mostani árfolyamon több mint 420 milliárd forintnak megfelelő összeget ígért az orosz vezetés, sőt az egyik hadihajót ki is fizették már, amikor az ukrán konfliktus miatt az EU úgy döntött: bojkottálja a katonai célú kereskedelmet Oroszországgal.
Párizs egy darabig érvelni próbált azzal, hogy az üzlet évekkel korábban köttetett, ám végül – jelentős kompenzáció fejében – elállt az üzlettől. Az Interfaxnak nyilatkozó Dmitrij Rogozin miniszterelnök-helyettes szerint a fájdalomdíj a szerződéskötéskor fizetett összeg háromszorosa volt.
Tavaly októberben pedig Egyiptom vásárolta meg a két Mistralt. Nemrég olyan hírek jelentek meg, melyek szerint Oroszország fogja leszállítani a hadihajók felszerelését és a fedélzeti helikoptereket.
A moszkvai vezetés cáfolta a lengyel kormánytag állítását. Az orosz külügyi tárca azt közölte: Egyiptomnak nincs felhatalmazása arra, hogy a franciák engedélye nélkül továbbadja a Mistral hadihajókat, különösen az oroszoknak.
A Gazeta Wyborcza lengyel lap is gyorsan reagált Macierewicz állítására. Szerintük egy egy évvel ezelőtti orosz álhírt sikerült elhinnie a miniszternek. A lap emlékeztet: a két Mistral közül az egyik, az eredetileg Vladivostokra keresztelt hajó Abdel Nasser néven most is az egyiptomi flottában szolgál, nemrég egy hadgyakorlaton is részt vett a Földközi-tengeren.
A lengyel miniszter állítása olyan időszakban hangzott el, amikor Párizs és Varsó viszonya feszült, miután Lengyelország elállt egy 3,5 milliárd dolláros (mintegy 980 milliárd forint) üzlettől, amelynek értelmében francia gyártmányú harci helikoptereket vásároltak volna.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.