Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Jelenleg - a kínai normák szerint - az 1,4 milliárdos össznépesség 5 százaléka tekinthető szegénynek.
Ez a hetvenmillió ember nemzetközi mércével is extra nélkülözőnek számít, hiszen éves jövedelmük mindössze 2300 jüan, azaz kb. 340 dollár, tehát kevesebb, mint napi egy dollárból élnek. A kínai nagyon szegények főleg a legelmaradottabb belső, tehát a tengerparttól távol lévő, tartományok falvaiban élnek.
A kínai kormány abban látja a megoldást, hogy áttelepíti ezeket az embereket a fejlettebb régiókba. Az akciót a központi és a helyi költségvetés, továbbá két nagy kínai bank hiteleiből fedezik. De valamilyen, persze sokkal szerényebb anyagi ráfordítást az áttelepülőknek is vállalniuk kell. Vélhetően kedvező kamatozású, hosszú távú hitel formájában. A 140 milliárd dollárból lakást és megfelelő infrastruktúrát építenek ki a fejlett régiókban az áttelepülőknek.
Ebben az évben 2 millió embert érint a program, és további 18 millió áttelepülés várható az évtized végéig. Mindez érdekes változást jelez a kínai vezetés mentalitásában. Merthogy a belső népvándorlás már régóta zajlik. A szegény, munkalehetőséget nem biztosító falvakból már régóta tízmilliók, sőt talán a százmilliós nagyságrend sem túlzás, vándorolnak a virágzó nagyvárosokba. Persze a folyamat tele van buktatókkal, merthogy például a szociális jogok, az orvosi ellátás, az oktatás csak a hivatalos lakóhelyükön illette meg őket. De a hatóságok már korábban kezdtek rugalmasan viszonyulni a népvándorláshoz, és az elvben illegális vendégmunkás a városban is beírathatta az iskolába gyermekét, sőt orvoshoz is mehetett. Vagyis a hatóságok hallgatólagosan tudomásul vették eddig is a népvándorlást.
De most kifejezetten támogatják és ezzel a 140 milliárd dolláros programmal a városokba, vagy legalábbis a fejlődő, munkalehetőséget kínáló régiókba telepítik át a falusi szegényeket. A programról egyelőre csak a Reuters által is idézett számok és a deklarált szándékok ismertek. Hogy mindez, miként zajlik a valóságban, arról egyelőre kevés információ jut el a külföldi sajtóhoz a távoli, szegény, elszigetelt kínai falvakból.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
A világ legnagyobb húsipari cége, a brazil JBS a New York-i tőzsdére lépett, hogy finanszírozza a további növekedését. A zilált múltú vállalatot rendre megtalálják környezetvédők, politikusok és piacfelügyeletek.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.
Néhány szón, gesztuson múlt 1990-ben, hogy nem borította el Erdélyt az erőszak.