szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Itthon legalább tízezer új tüdőrákos megbetegedést regisztrálnak évente, és Magyarország a férfiak tüdőrákos megbetegedését tekintve világelső a halálozási rangsorban. Hiába elérhetőek már új terápiák, a hosszú távú túlélés arányain nem sikerült még javítani – írja a szerdai Magyar Nemzet. A szakember szerint semmiféle alternatív gyógymód nem helyettesítheti a daganatos betegségben alkalmazott orvosi kezelést.

Magyarországon egyre komplexebb a tüdőrák kezelése, a hagyományos terápiák, így a kemoterápia, műtét és sugárkezelés mellett a célzott, gyógyszeres terápia is előtérbe került. Mára az immunterápia is elérhető. Azoknak a betegeknek legalábbis, akiket erre orvosilag alkalmasnak találnak, vagyis épp olyan a daganat típusa, amelynél ezek a gyógymódok alkalmazhatók. Ezeket egyébként már az Országos Egészségbiztosítási Pénztár is támogatja – nyilatkozta a lapnak egy budapesti rendezvényen az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet főorvosa.

Ostoros Gyula arról is beszélt, hogy ezek a terápiák más daganattípusok esetén is elérhetőek, például az emlőrák kezelésénél, sőt, ott a tüdőrákénál is szélesebb körű terápiás lehetőségek léteznek, és a hosszú távú túlélési mutatók is jobbak.

A daganatos megbetegedések közül itthon tüdőrák miatt halnak meg a legtöbben, az ötéves túlélési mutatók csupán 15 százalék körül mozognak. Ostoros Gyula szerint az volna a cél, hogy az előrehaladott, áttétes tüdőrák esetében javuljanak a túlélési esélyek, és akár öt évvel a kezelés után is élhessenek az érintettek.

A főorvos a tüdőrákkal kapcsolatos rendezvényen tartott előadásában arról is beszélt: gyakran nem jut elég ideje az orvosnak arra, hogy részletesen elmagyarázza a betegséget, annak kezelését, és a mellékhatásokat. Sokan ezért gyakran az interneten keresnek válaszokat, ami nem mindig vezet jóra.

Példaként említette, hogy egy beteg kurkumacseppet szedett és mézes teát ivott, mert az interneten azt olvasta: ez hatásos lehet a betegsége ellen. A szakember szerint semmiféle alternatív gyógymód nem helyettesítheti a daganatos betegségben alkalmazott orvosi kezelést, ezeket kizárólag kiegészítő kezelésként lehet alkalmazni.

Sokan üzletelnek immunerősítőnek hirdetett étrend-kiegészítőkkel, sokan akarnak ebből meggazdagodni, így vásárlás előtt nem árt tájékozódni a betegeknek egy szakembernél arról, pontosan miért is akarnak pénzt kiadni – javasolta a főorvos.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!