Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Egy londoni befektetési bankár és egy spanyol fodrásznő valószerűtlen párosa állt ki amellett, hogy a britek uniós kilépését elindító folyamatból ne hagyják ki a parlamentet sem. Gina Miller szerint nem a Brexit forog kockán, hanem a demokrácia.
Sok hőst éppenséggel nem termelt ki az évszázad legnagyobb politikai öngyilkossága, Nagy-Britannia uniós kilépéséről szóló júniusi népszavazás. Kezdve például a kezdeményezővel, David Cameron miniszterelnökkel, akinél jobban talán senki nem döbbent meg, amikor minden igyekezete ellenére a britek többsége valóban a Brexitet támogatta. De ott van a sorban utódja, Theresa May is, aki pedig fél év alatt nem tudott egy világos stratégiát összehozni azzal kapcsolatban, hogyan is képzeli a kilépést.
Egy valószínűtlen csapat azonban kilóg ebből a sorból: azok, akik a bíróságon indítottak egy keresetet amiatt, hogy a kilépés folyamatát gyakorlatilag a parlament jóváhagyása nélkül indítaná el a brit kormány. Mindez azért fontos – érvelnek –, mivel az úgynevezett 50. cikkely szerinti kérelem benyújtása után gyakorlatilag visszafordíthatatlan a folyamat, vagyis felülíródik az uniós tagságot szentesítő törvény is anélkül, hogy arról a parlament szavazott volna.
Az akció élére egy 51 éves befektetési bankár, Gina Miller állt. A guyanai születésű, Nagy-Britanniában nevelkedett üzletasszony nem is feltétlenül a bennmaradás híve (egy nyilatkozata szerint Cameronhoz hasonlóan az unión belüli még nagyobb szabadság kivívásával támogatná a szigetország tagságát), keresetében inkább a kilépés módjának törvényességét vitatta. És érvelését november elején a londoni felsőbíróság is elfogadta, még inkább megakasztva az amúgy is döcögős Brexit-folyamatot.
Millernek a politikához sem volt eddig köze, ám ez nem jelenti azt, hogy a közéletben ne lett volna aktív. Férjével 2009-ben indították el alapítványukat, amely több jótékonysági akciót finanszírozott azóta. A BBC által idézett adatok szerint tavaly 136 ezer fontot (50 millió forintot) költöttek kisebb akciókra. Ennél is érdekesebb Gina Miller egy másik akciója, a True and Fair Campaign. A 2012-ben indított kampány a City alapkezelőinél tapasztalt visszaélések ellen küzd.
A Brexit miatti keresetet Miller a People’s Challenge mozgalommal és Deir Dos Santos spanyol fodrásznővel kezdeményezte, és célja nem is a kilépési folyamat megállítása volt. A BBC-nek novemberben úgy nyilatkozott erről: ha a parlamenttől elveszik szuverén döntési jogát, az már nem demokrácia, hanem a diktatúra felé mutat.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.