szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

40 kilométerre az északi-tengeri parttól Belgium (ismét) megmutatja, mi az a környezettudatos jövőkép. Nem dicsekednek vele, de egyetlen projekttel lényegében letudják a tíz éve megdermedt magyar limitet.

Belgium nem aprózza el: egy lépésben majdnem akkora szélerőmű-kapacitás megépítésére adott megbízást, mint a teljes Magyaroroszágon beépített szélenergia-potenciál. A dolog érdekessége nem az, hogy a megbízást a Siemens nyerte, hanem hogy ez lesz a belgák első tengeri erőművállalkozása.

A 309 MW kapacitású Rentel szélerőmű projekt építésére, beüzemelésére és karbantartására szóló megrendelést a megújuló energia iparág vezető specialistáit tömörítő Otary társulás részeként működő Rentel NV nevű cég adta. A Siemens 42 darab, közvetlen meghajtású turbina platformját illetve szélturbináját Belgium északi-tengeri partvidékétől mintegy 40 kilométerre fogja installálni. A turbinákat egypillérű alapzatokon fogják felszerelni ott, ahol a vízmélység 22-36 méter között van.

Már a horvátok is Orbán arcába fújják a szelet

Zágrábban nem csináltak nagy ügyet belőle, de ettől még tény: Horvátország ebben is lelépett bennünket. A köztársasági elnök visszadobta ugyan a kormány szélenergia-termelés tiltásáról szóló törvényét, de Áder János indoklása (vagyis: hogy az nem segíti a párizsi klímamegállapodás végrehajtását, plusz ellentétben áll a kormány saját maga által megalkotott megújuló energia hasznosításáról szóló 2010-2020 közötti cselekvési tervvel, és még indokolatlan adminisztratív korlátozásokat is bevezet) aligha győzi majd meg Orbán Viktor parlamenti szavazógépeit.

Az első turbinák üzembe állítására 2018 közepéig kell várni, de jövő év végére mindegyik torony üzemkész állapotba kerül – ígérik a németek. A kalkulációk szerint az offshore szélfarm 309 MW termelési potenciálja mintegy 300 ezer belga háztartás energiaigényét lesz képes biztosítani.

Zöld jelzést kaptak a világ legnagyobb szélturbinái

Miközben Orbánék jogszabállyal fekszenek keresztbe a 10 éve jegelt hazai szélfarm-boomnak, a dán specialista Dong Energy épp befejezte a világ legnagyobb szélturbináinak installálását. A dán szélenergia-ipari óriás, a Dong Energy a napokban jelentette be, hogy sikerrel befejezte az első harminckét darab, egyenként 8 MW névleges teljesítményű szélturbina telepítését Angliában.

Belgium Magyarországgal való összevetése persze nem "igazságos". Nem csak a tengerpart miatt. Azért is, mert a regnáló magyar kormány tavaly ősszel gyakorlatilag megtiltotta újabb szélerőművek építését – igaz, előtte Orbánék hat évig jegelték a kérdést, előtt évekig meg a szocialista kormányok tettek ugyanígy – míg a belgáknál folyamatosan építkeznek. Ennek eredménye, hogy míg nálunk ma is a még 2006-ban kiosztott engedélyek alapján megépült 329 MW szélenergia-kapacitás dolgozik csupán, Belgiumról a hivatalos iparági statisztikába a következő szintlépéseket írták be az elmúlt 20 évben: 1997: 4 MW, 2005: 167 MW, 2007: 287 MW, 2009: 563 MW, 2011: 1078 MW, 2015: 2229 MW. Hivatalos 2016-os adat még nincs, de hozzá lehet majd írni még 309 megawattot. 

Újabb szeget ütöttek az orbáni szélerőmű-ellenesség koporsójába

Bekapcsolták azt a rendszert Spanyolországban, mely bizonyítja: érdemes minden helyben elérhető és hasznosítható zöldenergiás forrást egyetlen rendszerre felfűzni. Észszerű megoldást találtak például arra az eddigi problémára is, hogy "nem fúj mindig a szél és nem süt mindig a nap". Sőt, az ingadozó termelés okozta hálózati "rángatások" kiküszöbölése valójában azzal megoldódik, hogy a megépített rendszer leginkább hálózat nélkül, önálló szigetüzemben életképes.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!