szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb adalékokat ismertet az eheti Magyar Narancs Matolcsy György cégszerzéseiről, amelyben nagyon szerény tulajdonosok, kísérteties pénzmozgások és példaértékű modell is megtalálható.

Folytatja a Magyar Narancs a Matolcsy György cégszerzéseiről szóló cikksorozatát. Az első ilyen írás azt írta le, hogy szerezte meg Matolcsy a Növekedéskutató Intézet Kft-t és ingatlanjait, aminek aztán az Orbán-kormány rengeteg megbízást juttatott. A második cikk most két másik cég megszerzésének hasonló történetét mondja el. Az Eurotourism Kutató és Tanácsadó Bt.-t Matolcsy üzleti partnere, bizalmasa, Horváthné Harczi Marianna és fia alapította összesen 100 ezer forint tőkével 2000-ben. A cégnek rögtön megszaladt, első évében 42, második évében 65 milliós bevételt ért el, adózott eredménye 64 millió forint volt - mindezt úgy, hogy alkalmazottja vagy alválllakozója nem volt. 2002 (és a kormányváltás) után megcsappantak a bevételek. De még így is 2005 végén a mérlegfőösszeg 52 millió forint volt - ehhez képest Matolcsy fia és Matolcsy Györgyi úgy lettek tulajdonosok, hogy, az előző tulajdonosok csak a névérték 100 ezer forintot kérték érte, a cég reális értékének töredékét. A tulajdonosváltás a mérlegfőöösszegben sem látszódott, azaz nem kellett súlyos milliókat fizetni, csak az alaptőkét.

Hasonló sorsa volt az Ú-T Eurocon Tanácsadó és Szolgáltató Bt.-nek (véletlen lenne a cégnévben megbúvó a rocon/rokon kifejezés? - a szerk.) és névleges tuljadonosainak is. Az Orbán-kormány utolsó éveiben kistafírozta a céget, majd később, a rosszabb idők beköszöntekor Matolcsy két fia vette át a céget, a korábbi tulajdonosok szintén a névértéküket kapták vissza. Így 140 ezer forintért jutottak hozzá a 15 milliós értékű céghez.

A lap azt állítja, a két cég bevételei azért is lódultak meg olyan szépen, mert nyertek a Gazdasági Minisztérium által kiírt nyílt pályázatokon - a gazdasági minisztert akkor épp Matolcsy Györgynek hívták. "Matolcsy minisztériuma olyan cégeket finanszírozott, amelyek később minden gazdasági racionalitást cáfoló mértékben olcsón Matolcsyékhoz kerültek" következtet a Magyar Narancs.

Matolcsy később a Fidesz ellenzéki idejében a Szövetség a Polgári Magyarországért Fidesz-alapítvány elnöke lett 2007-ig, aztán valahogy úgy alakult, hogy az állami Tulajdon Alapítvány, amellyel a Matolcsy-féle Növekedéskutató Intézet (illetve utódcége, az MGFI) a Magyar Narancs szerint szoros szimbiózisban élt, számos megbízást kapott a Fidesz-pártalapítványtól. 2005 és 2010 között 181 millió forintot kapott úgy, hogy a Tulajdon Alapítványt Harczi Marianna képviselte. A lap szerint beszédes, hogy a Matolcsy-féle cég 2005 és 2010 közötti bevétele 179 millió forint volt, majdnem annyi, mint amennyit a tulajdon alapítványnak fizetett a Fidesz-pártalapítvány. A két másik Matolcsy-cég, az Eurotourism és a Ú-T Eurocon Bt. is üzleti kapcsolatban állt az MGFI-vel, és addig virágoztak, amíg a SZPMA fizetett a Tulajdon Alapítványnak.

A lap úgy véli, ezek arra utalnak, az állami pénz így Matolcsynál kötött ki. És azt is hozzáteszi, az alapítványok közti pénzmozgások, melyek végén magáncégek álltak, adhatták az ötletet az immár MNB-elnök Matolcsynak a jegybanki alapítványos "elveszti közpénz jellegét"-pénzmozgásokhoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!