Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Mindenki megnézheti, mekkora vagyona van a leggazdagabb embernek, aki vele egy évben született. A legkönnyebb dolguk az 1992-eseknek van, nekik csak százmillió dollár kéne az első helyhez, bezzeg az 1955-ösöknek még 86 milliárd kellene.
Tudta, ki a leggazdagabb kortársa? Sok lista létezik a világ leggazdagabb embereiről, a Time magazin azonban most azt nézte meg, az egyes évek szülöttei közül kinek van a legtöbb pénze. Nem kis összegekről van szó: ha 1917 és 1996 között minden év leggazdagabb szülöttje összedobná a vagyonát, 1,4 trillió dollár, a világ GDP-jének 2 százaléka jönne össze.
A listáról a legkevesebb pénzzel az 1992-es születésű leggazdagabb, Frances Bean Cobain bír, az apja, Kurt Cobain utáni örökségből és jogdíjakból nagyjából 100 millió dollárja van. Az 1990 után születettek között ketten vannak, akik nem örökségként kapták a vagyonukat: az 1990-ben született Evan Spiegel, a Snapchatet birtokló Snap társalapítója négymillió dolláros vagyonnal, valamint az 1994-es születésű Justin Bieber, aki a lista átlagához képest kimondottan szerény, 200 millió dolláros vagyon birtokosa.
Nem meglepő, hogy a leggazdagabbak az 1930-as években születettek. Az ő listájukon olyan dollármilliárdosok találhatóak, mint például az 1930-ban született Warrenn Buffett, 75,6 milliárdos vagyonnal, vagy épp 1936-ból a Zara-tulajdonos Amancio Ortega, akinek 71,3 milliárd dollárja van. A legnehezebb helyzetben, ha utol akarják érni a leggazdagabb kortársukat, az 1955-ös születésűek vannak, nekik Bill Gates 86 milliárd dollárját kellene valahogyan megközelíteniük.
A legkönnyebb módja a vagyon megszerzésének az öröklés vagy a házasságkötés – azok közül persze, akik felkerültek a listára, a legtöbben saját maguk is sokat foglalkoztak a cégükkel, miután az hozzájuk került. A leggazdagabb közülük Charles Koch, aki 1967-ben vette át apjától a Koch Industriest, most pedig 48 milliárd dollárja van.
Aki nem örökölt, azok közül a legtöbben a tech szektorból szerezték a vagyonukat. Látványos a különbség, ha kontinensenként nézzük az egyes évek leggazdagabbjait: nagyjából ugyanannyi európai és ázsiai került a listára, de az európaiak többsége örökléssel jutott a pénzéhez, az ázsiaiaknak viszont négyötöde saját maga szerezte a vagyonát. Ettől függetlenül az amerikai dominancia egyértelmű, a listán szereplők 38 százaléka amerikai.
Az sem okoz meglepetést, hogy a leggazdagabbak között sokkal több a férfi, a lista 86 százalékát ők adják. A nők között a legnagyobb vagyona Liliane Bettencourt-nak van, a L’Oréal 1922-ben született örököse, összesen 39,5 milliárd dollár tulajdonosa.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
Kijev rákényszerülhet arra, hogy igazságtalan tűzszünetet kössön.