szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Japánban legális fizetőeszközként ismerték el, Amerika is fontolgatja szalonképessé tételét, de a német Bundesbank mindenkit óva int a virtuális pénztől, nem tekinti azt értékőrzésre alkalmas befektetési eszköznek.

A Bitcoin árfolyama rohamosan emelkedik, hiszen az idén április óta már megduplázódott, januárban pedig még 800 dolláron állt.

A Bitcoin virtuális deviza árfolyamát és tulajdonjogát nyílt forráskódú szoftverrendszeren belül digitális aláírások és kölcsönös ellenjegyzések sorozata garantálja. 

A Bitcoin nem áll egyetlen jegybank ellenőrzése alatt sem, de a decentralizált szoftver rendszer nem manipulálható, ennek köszönhetően az éppen érvényes kereslet-kínálati viszonyok szerint kialakult árfolyamon bármilyen devizára átváltható. Ugyanakkor a piaci folyamatoknak való teljes kitettség miatt a Bitcoin tulajdonosok semmilyen védelmet nem élveznek az árfolyam ingadozásával szemben. 

A Bitcoin árfolyamának utóbbi hónapokban elért látványos emelkedése elsősorban két szabályozási tényezőnek volt köszönhető. Egyrészt annak, hogy Japán legális fizetőeszközként ismerte el a virtuális devizát. Másrészt az amerikai SEC értékpapír felügyelet fontolóra vette egy Bitcoinban denominált árfolyamindex-követő befektetési alap bejegyzését, ami "szalonképessé" tenné a virtuális devizát a nemzetközi pénzügyi rendszerben. 

A német Bundesbank azonban legutóbb óva intette a befektetőket attól, hogy Bitcoinban helyezzék el megtakarításaikat. Carl-Ludwig Thiele, a Bundesbank igazgatótanácsának a tagja a Welt am Sonntag lapnak adott interjúban nyomatékosan felhívta rá a figyelmet, hogy a Budesbank egyáltalán nem tekinti a Bitcoint értékőrzésre alkalmas befektetési eszköznek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!