szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

2000 forint névértékű színesfém emlékérmét bocsátott ki a Magyar Nemzeti Bank 2017. május 18-án, Irinyi János születésének 200. évfordulóján a zajtalan és robbanásmentes gyufát elsőként szabadalmaztató vegyész tiszteletére.

A négyzet alakú emlékérme a népszerű magyar mérnökök, feltalálók technikai újdonságait, találmányait bemutató emlékérme-sorozat tizenegyedik tagjaként jelenik meg. Mikroírás és szivárványhatású lézeres felületmegmunkálás révén technikai újdonságok teszik műszaki különlegességgé az érmét. Az úgynevezett proof technológiával vert emlékérmén a gyufaszál lángja természetes fényben mozgatás hatására a szivárvány színeiben váltakozik. Szivárványhatás magyar kibocsátású emlékérmén most először jelenik meg - emeli ki tájékoztatójában az MNB.

Az Irinyi János emlékérme hazánk törvényes fizetőeszköze, de nem forgalmi célokat szolgál. Az emlékérme előlapján a gyufásdobozok oldalán lévő gyújtósáv ponthálós mintázata látható, amint éppen lángra lobbant egy robbanásmentes gyufaszálat, Irinyi legismertebb, ma is elterjedt használatú találmányát.

mnb.hu
Az előlapon találhatóak a pénzérmék kötelező alaki kellékei is: a 2000 FORINT értékjelzés, a MAGYARORSZÁG felirat, a 2017 verési évszám, valamint a BP. verdejel, amely csak tízszeres nagyítással érzékelhető, mikro méretű biztonsági elemet is tartalmaz, az emlékérmék hamisítás elleni védelmét szolgálva.

A hátlapot Irinyi János, az egyik legtehetségesebb magyar kémikus portréja díszíti. Fölötte olvasható az IRINYI JÁNOS felirat, mellette születési és halálozási éve (1817 – 1895). Ma leginkább Irinyi gyufával kapcsolatos tevékenysége él a köztudatban, hiszen ő szabadalmaztatta elsőként a zajtalan, robbanásmentes gyufát; pedig az új szemléletű kémia egyik legelső hazai terjesztője is volt, valamint jelentős szerepet játszott a magyar kémiai szaknyelv kialakításában is.

Mint erősen hazafias érzelmű nemes ember részt vett a forradalmi mozgalmakban, a híres 12 pont szövegezése is az ő nevéhez fűződik. Az 1848—49-es forradalom és szabadságharcban aktív szerepet vállalt.

Az emlékérmét Endrődy Zoltán ötvös, iparművész tervezte, mesterjegye az érme hátoldalán található. A négyzet alakú emlékérme 75% réz és 25% nikkel ötvözetéből készült, súlya 14 gramm, mérete 28,43 mm×28,43 mm, széle sima. Az emlékérmék ezúttal is korlátozott példányszámban jelennek meg: összesen 10 000 veret készül belőlük, 6000 tükörfényes (proof), és 4000 selyemfényes (BU) kivitelben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!