szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Alig vannak európai országok, ahol az állam jobban beleszól, mit érdemes enni és inni, mint nálunk.

A negyedik helyre került Magyarország az egészségtelen életmód állami kontrolljáról szóló idei listán, vagyis egy helyet lépett előre tavaly óta. Az Epicenter nevű szervezet azt összesítette, hogy az EU országaiban mennyire korlátozza az állam az emberek szabad választását az étkezésben, dohányzásban és alkoholfogyasztásban. A Nanny State Index – magyarra ezt leginkább az atyáskodó állam mutatójaként lehetne fordítani – szerint a legnagyobb mértékben a finn állam próbál beleszólni, mit ehetnek és ihatnak az emberek, mögöttük a britek és az írek következnek a listán, majd jön Magyarország.

Az ételeknél toronymagasan a magyar szigor a legnagyobb: az itteni 9,3-es pontszám úgy a legmagasabb az egész EU-ban, hogy a második legmagasabb adat, a francia is csupán 3,7. Az élelmiszerpiacot a legtöbb európai ország nem próbálja meg szabályozni, nálunk viszont a népegészségügyi termékadóval, közismert nevén a chipsadóval büntetik a túl sós vagy cukros ételeket és italokat.

Ahogy a chipsadónál, úgy a dohány adóztatásánál is örök a vita: valóban az emberek egészségére akar odafigyelni az atyáskodó állam, vagy egy álszent indoklással próbál minél több adót begyűjteni? Magyarországon a trafiktörvényt épp azzal az indoklással fogadták el, hogy így majd jobban vigyáznak az emberek egészségére. A dohánypiac szigorú szabályozásában a magyar adat így is csupán a 10. Európában, erre magyarázat lehet az is, hogy a dohánytermékeket nem itt terheli a legmagasabb adó.

Ami az alkoholt illeti, a finnek verhetetlenek a szigorban. A folyton alkoholizáló észak-európaiak sztereotípiája alapján ezt nehéz lehet elhinni – a magyarázat az, hogy a boltokban teljesen betiltották az 5,5 százalékosnál magsabb alkoholfokú italok árusítást, ezekhez csak egy állami láncnál lehet hozzájutni. Az jól látszik az adatokon, hogy az alkoholfogyasztást sokkal jobban tolerálja a magyar állam az önpusztítás bármilyen más formájánál: az alkoholárusítással szembeni szigor az unió legenyhébbjei között van.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!