szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A számok is alátámasztják, hogy jobb komolyan venni a rákszűrést, és évente egyszer túlesni rajta. Minden évben 1500 férfi hal bele a prosztatarákba.

Tavaly csaknem 3,4 milliárd forintba került az egészségbiztosítónak a prosztatadaganatos betegek gyógyítása – írja a pénteki Világgazdaság a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai alapján.

Fekvőbeteg-ellátásra körülbelül 2,1 milliárdot, kemoterápiára 1,3 milliárdot, sugárterápiára több mint 250 millió forintot fordítottak az elmúlt évben. Magyarországon körülbelül négyezer új prosztatarákos beteget regisztrálnak évente, és 1500 férfi haláláért ez a betegség a felelős.

A lap kiemeli, hogy az évenkénti prosztatarák szűrés minden 40 év feletti férfinak javasolt, még panaszmentes állapotban is, mert a korai diagnózis a betegség sikeres kezelésének legfontosabb feltétele.

Az utóbbi három évben kicsit nőtt a szűrésen megjelenők száma: míg 2014-ben 323 ezren, addig tavaly már 347 ezren mentek el az urológiai vizsgálatra. A szűrővizsgálatokra 2014-ben 731 millió forintot költött a NEAK, tavaly viszont már elérte a 852 milliót ez a tétel a kiadási oldalon.

Az Európai Unióban 90 ezer, a világon több mint egymillió új prosztatarákos beteget diagnosztizálnak évente. Magyarországon a Rákregiszter adatai szerint a férfiak daganatos halálozási sorrendjének negyedik helyén áll ez a betegség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!