szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Emmanuel Macron francia elnököt a gazdák fogadták így, amikor megjelent a mezőgazdasági kiállításon. A globalizáció híveként ismert 40 éves államfő reformjai nem mindenütt váltanak ki lelkesedést Franciaországban

A párizsi Le Figaro vitafórumot szervezett, melyen Angoulème város alpolgármestere kerek perec kimondta: azt várják az Európai Uniótól, hogy megvédje őket a globalizáció negatív hatásaitól. Vincent You szerint a francia államra egyre kevésbé lehet számítani a globalizáció elleni harcban.

 Franciaországban a mezőgazdaság szent tehénnek számít annak ellenére, hogy szerepe és jelentősége évről évre csökken. Ráadásul a francia mezőgazdaság egyre kevésbé versenyképes, ezért tartanak a termelők a szabadkereskedelmi egyezményektől, melyeknek viszont Macron elnök elszánt híve. Mindez most, amikor összeállítják az EU új költségvetését, húsbavágó probléma. Az uniós költségvetés legnagyobb tétele ugyanis továbbra is az agrártámogatás. Macron és a liberálisok viszont úgy vélik, a mezőgazdaság a múlt, az Európai Uniónak a jövőbe kell beruháznia! Számukra ez azt jelenti, hogy az informatika, a genetika, az oktatás fejlesztése a fő cél, nem pedig a leszakadó mezőgazdasági szféra támogatása.

 Gazdasági szempontból a liberális érvek megállhatnak, de Macron elnöknek figyelnie kell a politikai-érzelmi szempontokra is. A francia vidék jó része vesztesnek érzi magát a globális versenyben, és ezért állami vagy európai védelmet követel. A párizsi Le Figaro vitájában nemcsak a mezőgazdaság került szóba, hanem a kihelyezett munkahelyek, a kiküldetése munkavállaók ügye is, mely elsősorban a közép és kelet-európai uniós államokat érinti. Francia megítélés szerint szociális dömping az, ha magyar vagy lengyel munkabérekért dolgozik valaki Franciaországban. Macron elnök ugyan létrehozott egy kínos uniós kompromisszumot - a magyar és a lengyel ellenkezés ellenére - de ez a közép és kelet-európai tagállamoknak sok viszont a franciáknak kevés.

Egyébként érdekes megemlíteni, hogy ebben a vitában a nacionalista - populista Lengyelország és Magyarország képviselte az európai liberális álláspontot, míg a francia közvélemény a nacionalista érdekvédelmet. France First programot szeretnének sokan Franciaországban, vagy ha már ez nem megy, akkor védje meg a francia polgárokat az EU! Macron elnök épp ezzel az állásponttal szemben dolgozta ki a maga reform terveit, melyekkel versenyképessé akarja tenni Franciaországot, az eurozónát, illetve az Európai Uniót a globális piacon. De a liberális reformista francia elnöknek számolnia kell a francia parasztgazdák füttyével, amellyel sokan közösséget vállalnak és nemcsak Franciaországban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!