szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden oldalról alázzák a brit kormányt a Brexit miatt.

Egy francia-holland társaság nyerte el a megbízást arra, hogy legyárthassa az Egyesült Királyságban a Brexit után kibocsátandó útleveleket, a Gemalto biztonsági cég 11 és fél éven keresztül nyomtathatja a sötétkék borítóval ellátott okmányt, amely sokak szemében azt jelképezi, milyen előnyökkel jár az EU-ból való kilépés.

A Gemalto, amelyet nemsokára a francia Thales vásárol fel, nem ismeretlen a brit közigazgatás számára, ők gyártják a szigetországban kiadott jogosítványokat is. A Financial Times szerint a biztonsági cég várhatóan több nagy-britanniai telephelyet létesít majd az útlevelek elkészítésére.

A mostani döntésre ennek ellenére mind a Brexit-hívők, mind az ellenoldal lecsapott. Előbbiek a nemzet szimbolikus megalázását látják benne, míg az ellenzéki Munkáspárt a brit nemzeti érdekek megsértésének véli a döntést.

A londoni belügyminisztérium a bírálatokat azzal igyekezett visszaverni, hogy a jelenlegi, brit gyártó lecserélésével 120 millió fontot spórolnak az adófizetőknek. A tárca decemberben még arról beszélt: a több mint 30 év szünet után újra kibocsátandó kék útlevelek a britek „nemzeti identitását szimbolizálják”.

A britek számára az is elég megalázó, hogy az EU részéről egy franciát, Michel Barnier-t nevezték ki főtárgyalónak, aki a kezdetektől csak franciául hajlandó nyilatkozni a tárgyalásokról. A tapasztalt politikusnak természetesen nincsenek nyelvtudásbéli hiányosságai: amint a Brexit egyik legkeményebb kérdésévé vált ír határvita kerül szóba, egyből átvált angolra.

A Brexit természetesen a jelenleg folyó brüsszeli EU-csúcsnak is témája: a többi tagország péntek délelőtt fogadta el az unió és az Egyesült Királyság jövőbeli kapcsolatára vonatkozó tárgyalási irányelveket.  A döntés azt a javaslatcsomagot érinti, amelyet a hét elején fogadtak el a tárgyalófelek.

A mostani beleegyezés hírét Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke osztotta meg a Twitteren, de az Európai Tanács is egy Twitter-bejegyzéssel reagált a jó hírre. Ebbe pedig mindjárt beletettek egy kisfilmet is a tárgyalásokról. A bő egyperces, angol nyelvű videót nagyjából így lehet összefoglalni: mi jó viszonyt szeretnénk, csak hát a britek eléggé megnehezítik a helyzetet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!