szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mintha a szociális ellátásban dolgozókról teljesen megfeledkezett volna a kormányzat.

A szociális ellátás területén dolgozók nettó fizetése 7 év alatt 5,8 százalékkal nőtt, vagyis pont annyival, mint amennyivel egyébként 2016-ban emelkedett a minimálbér. Ez a növekedés nominálisan mindössze 4867 forintos pluszt jelent, így 2017-ben átlagosan az itt dolgozók 88 589 forintot vihettek haza – írja az Mfor.hu.

A lap arra is rámutat, hogy mindezt úgy, hogy a 2010 és 2017 közötti időszakra kumulált átlagos pénzromlási ütem 19,1 százalékos volt, vagyis a szociális dolgozók bőven 10 százalék feletti reálszintű bércsökkenést voltak kénytelenek elszenvedni, magyarul 2017-ben jóval kevesebbet ért a keresetük a 2010-eshez képest és kevesebb dologra futotta belőle.

A második legkisebb mértékben a vízellátás, szennyvíz gyűjtése, kezelése, hulladékgazdálkodás, szennyeződésmentesítés ágazat átlagos nettója emelkedett, 38,4 százalékkal, így 2017-ben átlagosan 179 ezer forintból gazdálkodhattak a területen dolgozók.

A legkedvezőbb változás a szakmai, tudományos és műszaki tevékenység, illetve az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység területén dolgozóknál történt, hiszen átlagos nettó fizetésük egyaránt 60,3 százalékkal nőtt 7 év alatt. Ez a szakmai, tudományos műszaki tevékenység ágazatban 108 ezer, az adminisztratív területen pedig 61 ezer forintos pluszt jelent.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!