Céges bankkártyák – Hogyan osszunk?
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Nemsokára az állam egyik legértékesebb vagyontárgya, a Budapest Bank kerül kalapács alá. A bank egyelőre még nem ad hitelt fontos emberek első csettintésére, de szakmai körökben azt rebesgetik, könnyen az MKB sorsára juthat – azaz Mészáros köreihez kerülhet.
A Budapest Bankot három évvel ezelőtt csillagászati összegért, 700 millió dollárért vásárolta meg az állam, bár mentség a túlárazásra, hogy a kormány generális paktumot kötött az eladó General Electrickel. Így érte el a kormányzat, hogy a bankrendszer fele nemzeti tulajdonban legyen. 2015-ben azonban a kormány ígéretet tett az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banknak – mellyel akkor 15-15 százalékban szálltak be az Erste bankba –, hogy idén kivonul az államosított pénzintézetekből.
Az MKB-ból már kiszállt az állam, igaz, sajátos módon; az ország ötödik-hatodik legnagyobb pénzintézetét Mészáros Lőrinc befolyása alá helyezte. A kormány továbbra is szinte sajátjaként bánik a bankkal, legalábbis nehéz másként értelmezni azt, hogy ha kell, Andy Vajnát pénzeltetik vele.
A Budapest Bankra egyelőre nincs vevőjelölt. Ugyan a K&H és az Erste is jelezte, hogy érdekelné az üzlet, a HVG névtelenséget kérő informátora szerint esélyük sincs, „ez az út nem jellemző erre a rezsimre”.
Elegáns lépés lett volna a tőzsdére lépés, ez azonban az állam szempontjából roppant rizikós. A külföldi befektetők ugyanis nem árazzák túl magasra a színmagyar, sőt állami tulajdonú cégeket. Bankár körökben azt rebesgetik, a Mészáros Lőrinc vállalkozásaival egyre több szálon összefonódó takarékszövetkezeti integrációba ágyazhatják be, mely most Bártfai-Máger Andrea, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter felügyelete alatt áll. Szakértők szerint viszont a BB olyan távol áll a rendszer többi szereplőjétől – a takarékszövetkezetektől, a Takarékbanktól és az FHB Banktól – mint Makó Jeruzsálemtől.
A takarékszövetkezeti integráció navigátora, Vida József nemrég úgy nyilatkozott: „égető szükség lenne olyan ügyfelekre, mint Mészáros Lőrinc.” Egy régi takarékszövetkezeti káder viszont így fakadt ki a HVG-nek: „Minek tennének ide egy ennyire más bankot, amíg mi a saját speciális bankcsoportunk felépítésén dolgozunk? Adják oda másnak!” És meglehet, oda is adják.
Részletek az e heti HVG-ben.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Részletesen bemutatjuk az ilyen esetben felmerülő kötelezettségeket, amelyekkel számolni kell.
Egyre több szektorban kötelező a felelősségbiztosítás. Mire nyújt valódi védelmet? És mikor fizetjük hiába a díjat?
Július 1. fontos határidő a megváltozott a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerének (TEÁOR) változása miatt.
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.