szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kevesebb kórházzal, háziorvosi praxisközösségekkel és a teljesítményfinanszírozási rendszer átalakításával mentené az egészségügyet a Pénzügyminisztérium.

A pénzügyminisztériumi program szerint csökkenteni kell a sorokat a szakellátásban, ezt pedig úgy lehetne elérni, ha a háziorvosok átvennének bizonyos feladatokat. Ehhez persze több háziorvos is kellene, de a szaktárca a távdiagnosztikától sem riad vissza.

„A finanszírozási rendszer sajátosságai nem egy esetben a magasabb (kórházi) szinten történő ellátásban teszik érdekeltté az egészségügyi ellátókat, nem ösztönöznek a párhuzamosságok megszüntetésére, a minél alacsonyabb (alapellátás) szinten történő ellátásra, a hatékonyság növelésére” olvasható a Pénzügyminisztérium Program a Versenyképesebb Magyarországért című dolgozatában. A szaktárca szerint az, hogy a definitív (tehát a beteg gyógyulásával záruló) betegellátás az alapellátás szintjéről a szakellátás szintjére tolódik, nem költséghatékony, és túlterheli a szakellátást, így  felesleges sorban állásra kényszeríti a betegeket is.

Magyarországon az egészségügyi ellátórendszer középpontjában a kórházak helyezkednek el. "A kórházi kezelés azonban a betegek gyógyításának sok esetben nem a leginkább költséghatékony módja, szakmai szempontból sem ez az ellátási forma segíti elő minden esetben leginkább a gyógyulást." A PM inkább a háziorvosi tevékenység olyan típusú ösztönzését javasolja, mely tehermentesíti a szakellátást. Csakhogy a praxisokból több mint 300 háziorvos hiányzik, így a minisztériumi program úgynevezett praxisközösségek/csoportpraxisok kialakítását szorgalmazza, hogy az orvosok a praxisszinten korábban nem elérhető szolgáltatásokat, valamint távdiagnosztikai és távkonzultációs lehetőségeket is nyúthassanak a betegeknek.

Az új működési modell bevezetése fokozatosan történne, elsősorban finanszírozási ösztönzők mentén, továbbá beruházási támogatás biztosítása mellett (gép, berendezés, felszerelés). A minisztérium emellett felülvizsgálná az 1990-es években bevezetett teljesítményfinanszírozási rendszert is, mivel mára a valós költségek gyakorta jelentősen eltérnek a társadalombiztosítás által finanszírozottól. Az új finanszírozási rendszert a széles intézményi kör bevonása miatt várhatóan másfél éves múlva, lépcsőzetesen vezetnék be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!