szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az OECD elemzése szerint a közösség tagjainak esélye, hogy felső vezetői beosztásba jussanak, 11 százalékkal alacsonyabb az átlaghoz képest.

Mintegy hét százalékkal kevesebb esélyük van az LMBTQ-közösség (leszbikusok, melegek, biszexuálisok, transzneműek) tagjainak, hogy munkához jussanak, mint a lakosság többi része, és átlagosan mintegy négy százalékkal kevesebbet keresnek - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdán közzétett elemzéséből.

A tudományos folyóiratokban megjelent 46 tanulmányon alapuló elemzés számadatai nyilvánvalóvá teszik, hogy az LMBTQ-közösség tagjai "üvegplafonba" ütköznek szakmai karrierjük során - állapítja meg az OECD.

A "Pillantás a társadalomra" nevű jelentésben, amelyben először szerepel az LMBT-közösség tagjainak szentelt fejezet, az OECD megállapítja, hogy a közösség tagjainak esélye, hogy felső vezetői beosztásba jussanak, 11 százalékkal alacsonyabb az átlaghoz képest.

A munkaerőpiaci diszkriminációval kapcsolatban több mint egy tucat tagállamban elvégzett tanulmányok alapján bebizonyosodott továbbá, hogy másfélszer kevesebb az esélye annak, hogy eljusson állásinterjúra valaki, ha önéletrajzában feltüntette, hogy LMBT-hez köthető szervezetnél dolgozott vagy a közösség jogait védő civil szervezethez tartozik.

Az OECD szerint gazdasági érdek is fűződik ahhoz, hogy az LMBTQ-személyek nyíltan, diszkrimináció vagy az őket érő támadások nélkül vállalhassák szexuális orientációjukat és nemi identitásukat, ami - mint azt a szervezet leszögezi - elsősorban "elidegeníthetetlen emberi jog". Az OECD ezt azzal indokolja, hogy az LMBTQ-személyek kizárása korlátozza a gazdasági fejlődést, hatással van a humántőkével kapcsolatos befektetésekre, csökkenti a gazdasági potenciált és a termelékenységet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Németh András Itthon

Ezért titkolják a munkahelyeken a másságukat az LMBT-közösséghez tartozók

Az LMBT+ közösséghez tartozók 41 százaléka titkolja identitását a legelső munkahelyén – derül ki az Out Now Global tanácsadó és közvélemény-kutató cég felméréséből. A Vodafone megbízásából készült, 15 országra, köztük Magyarországra is kiterjedő kutatás szerint a titkolózás egyik fő oka az, hogy a melegek tartanak a kollégák negatív reakcióitól, illetve a hátrányos megkülönböztetéstől. Az LMBT közösség tagjai attól is félnek, hogy a téma felvetése zavarba hozná a többieket.