Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A Campona-, Pólus- és Europeum-tulajdonos Radovan Vitek egy amerikai alap szerint egymilliárd dollárral károsította meg őket.
Csalással vádolja egy New York-i befektetési alap az egyik leggazdagabb cseh üzletembert, Radovan Viteket, akinek érdekeltségébe tartozik Magyarországon is több budapesti bevásárlóközpont, irodaház és hotel – írja a G7.hu.
A lap azt írja, a Kingstown Capital nevű hedge fund és egy cseh befektető azzal vádolja Viteket és a többségi tulajdonába tartozó CPI Property Groupot, hogy több mint egymilliárd dolláros (285 milliárd forintos) kárt okozott egy gondosan kidolgozott csalássorozattal. A felperesek szerint Vitek értékes vagyonelemeket sikkasztott el a titokban az irányítása alatt álló cégeket felhasználva.
A befektetők szerint Vitek strómanokon keresztül vásárolt fel egy luxemburgi központú céget, az Orco Property Groupot, amelynek korábban Magyarországon is több befektetése volt, korábban a tulajdonukban volt a Divatcsarnokot, és ők újították fel a Párizsi Nagy Áruházat. A kereset szerint Vitek ezt követően a strómanjain (két szlovák bankon és hat magánszemélyen) keresztül egyre nagyobb befolyásra tett szert az Orcóban, emberei pedig elkezdték tudatosan félretájékoztatni a többi részvényest, akik ezért ár alatt elkezdték eladni az Orco legértékesebb vagyonelemeit. A felvásárlók szintén Vitekhez kötődő cégek voltak.
A pert indító befektetési alap szerint összesen több mint egymilliárd dollárral károsította meg a vállalatot Vitek a saját gazdagodása érdekében.
Vitek 20 évesen, 1991-ben alapította a CPI Property Groupot, vagyonát a kilencvenes években alapozta meg Szlovákiában a privatizáció idején, majd visszaköltözött Csehországba. A többségi tulajdonában álló cégcsoport ingatlanvagyonának döntő többsége Csehországban és Berlinben van, de vannak érdekeltségei Olaszországban, Franciaországban, Svájcban és több régiós országban is.
A magyarországi (korábban Ablonnak, ma CPI Hungary-nek nevezett) leánycége a honlapja szerint nálunk 315 ezer négyzetméteres portfóliót kezel, amelynek összértéke 514 millió euró (165 milliárd forint). Irodaházak és hotelek mellett a CPI-hez tartozik több budapesti pláza, például a Campona, a Pólus Center vagy az Europeum.
Vitek a harmadik leggazdagabb cseh a Forbes szerint a magyar Telenort is tulajdonló Petr Kellner, illetve a magyar mezőgazdaság egyik legbefolyásosabb szereplője és jelenlegi cseh miniszterelnök, Andrej Babis után. Vagyonát 3,5 milliárd dollárra becsülik.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A városvezetés szerint nem tehettek mást, mint hogy rábólintanak a kérelemre, a lakók viszont nem akarnak a szomszédságba vegyi üzemet. Különösen az eljárást nehezményezik, mert a polgármester a testület nélkül döntött a gyártó beköltözésének lehetővé tételéről.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.