szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A felvétel szerint a környezetvédelmi hatóság segített az önkormányzatnak.

Minden jel szerint Koszti András, Velence polgármestere hallható egy, az Átlátszó birtokába került felvételen, amelyen a polgármester egy csúnya környezetszennyezési ügyben leplezi le saját magát és a környezetvédelmi hatóság emberét.

Az Átlátszó információi szerint Koszti egy pártgyűlésen elmondott monológja hallható a felvételen, amin bevallja: a környezetvédelmi hatóság "fideszes elnöke" segített az önkormányzatnak elsikálni egy környezetvédelmi botrányt és sokmilliós büntetést megúszni.

A Velencei-tó közelébe, az EFOTT fesztivál helyszínén több ezer köbméter hulladékot, betondarabokat, vasúti ágyazat kövével kevert földet, valamint gázolajjal szennyezett textíliát rakott le egy cég még 2009-ben. Jutott az építési hulladékból közvetlenül a tópartra és a nádas területére is. A Velence frekventált részére, az M7-es sztráda és a tó között fekvő önkormányzati telkekre került építési hulladék a Székesfehérvár–Tárnok közötti vasúti pályarekonstrukciós munkákból származott.

A Garten Coop Kft. építési hulladéka miatt a Levegő Munkacsoport tett feljelentést, a regionális zöldhatóság pedig 16 ezer 900 köbméter építési és bontási hulladék elszállítására, megfelelő elhelyezésére és az eredeti állapot helyreállítására szólította fel a velencei önkormányzatot. Az akkori polgármester, aki engedélyezte a hulladék lerakását, fellebbezett a döntés ellen, mondván több település is érintett az engedély nélküli hulladéklerakás ügyében.

A környezetvédelmi hatóság több ügyet is összekapcsolt: összesen 100 ezer tonna törmeléket raktak le engedély nélkül Fejér, Tolna és Veszprém megye több pontján, s nyolc gazdasági társaság után nyomozott a rendőrség. A feljelentések nyomán évekig tartó pereskedés kezdődött, végül két cégnek kellett összesen több mint félmilliárdos bírságot fizetnie, de Velence önkormányzata is pervesztes lett az ügyben.

A hatóság a terület rekultivációjára kötelezte az önkormányzatot, a hanganyag szerint a polgármester viszont nagyon hálás környezetvédelmi hatóság "fideszes igazgatójának", hogy a hulladékot később csak 50-70 centi mélységből kellett elhordani, és nem pedig 6-9 méterre kellett leásniuk és földet cserélniük. Így 300 millió forintot spóroltak meg. 

Az ügy másik, céges szála Felcsútra vezet: az Átlátszó birtokába került dokumentumok szerint az egyik szennyező vállalat, a Femol például a felcsúti Molnár-család érdekeltsége volt, később pedig Mészáros Lőrinc cégcsoportjába került. A Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség 214,7 milliós bírsággal sújtotta a Femolt, amely így nehéz anyagi körülmények közé került, és az Átlátszó szerint Mészárosék emiatt tehették rá később a kezüket.

Egyelőre nem tudni, hogy volt-e, netán maradt-e egészségre káros anyag a talajban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!