Nagyot ment a Karib-tengeren hajókázó 69 éves brit targoncás sztorija a BBC-nél

Teljes munkaidőben dolgozik a veterán targoncás, aki a BBC-nek elmondta: esze ágában sincsen abbahagyni a munkát. „Mit csináljak otthon? Nézzem a televíziót”? – tette fel a költői kérdést a 69 éves Raymond Irving, aki szerint a munka tartja frissen és fiatalosan. Persze azért szeretne kicsit kevesebbet hajtani, de a jelenlegi munkahelyén nincs részmunkaidő.

  • Lengyel Miklós Lengyel Miklós
Nagyot ment a Karib-tengeren hajókázó 69 éves brit targoncás sztorija a BBC-nél

A munkaadók jelentős része fütyül a 65 plusz életkorú munkavállalókra, mert még nem vették észre, hogy új helyzet van – mondták a Rest Less portál munkatársai, akik megvizsgálták ezt a korcsoportot. Kiderült, hogy ma kétszer annyian dolgoznak a nyugdíjasok közül, mint tíz évvel korábban. Számuk körülbelül félmillió lehet Nagy-Britanniában.

Egyre kevesebb a fiatal, és a Brexit akadályozza a külföldiek munkavállalását
 

Senki sem tudja még, hogy Nagy-Britannia milyen feltételekkel távozik az Európai Unióból, de a bizonytalanság érezhető a külföldiek munkavállalási kedvében az Egyesült Királyságban, ahol egyre kevesebb fiatal lép be a munkaerőpiacra, ahonnan viszonylag jelentős számú munkavállaló távozik, az utóbbiak a világháború utáni baby boom nemzedékhez tartoznak.

Nagyon megnőtt a várható életkor 

1951-ben a Nagy-Britanniában született nők estében a várható élettartam 82 év volt, ma 93. A férfiaknál valamivel rosszabb a helyzet (77-ről 90). A nyugdíjkorhatár jelenleg 65 év, melyet a kormány szeretne fokozatosan 66-ra, illetve 67-re emelni. A Brexit miatt erre végképp semmilyen figyelem sem jut, hiszen Theresa May miniszterelnök lemondott, az utódlásért késhegyig menő harc folyik, miközben a kormányzó konzervatívok csúnyán leszerepeltek az EP-választáson.

Miért túlóráznak a nyugdíjasok?

A BBC-nek nyilatkozó targoncás felveszi a nyugdíját, és ezen kívül megkapja a fizetését. Így kettős jövedelme van. A 69 éves brit nyugdíjas nagy öröme, amikor hosszú utazásokat tehet a Karib-tengeren, egy luxushajó fedélzetén. Ha leállna, akkor ezt nyilván nem tehetné meg.

Sok nyugdíjas társa a szegények népes táborát növeli Nagy-Britanniában. Az ENSZ szegénységi jelentése Nagy-Britanniáról kiemelte az idősek nagy számát azok között, akik szegénynek számítanak Őfelsége alattvalói közül. Az a félmillió nyugdíjas, aki a korhatár után továbbra is hajt, jelentős részben nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy leálljon. Sokkal több nyugdíjkorhatár közeli munkavállaló szeretne tovább dolgozni, de a munkaadók még nem ismerték fel az ebben rejlő lehetőségeket – mondta a Center for Aging Best jótékonysági szervezet vezetője a BBC-nek.

Jelen pillanatban a korcsoportos diszkrimináció dominál a munkaerőpiacon, ahol a megkülönböztetés már jóval fiatalabb korban megkezdődik. Negyven után bealkonyul a munkavállalóknak a legtöbb szakmában. Nem véletlen, hogy a BBC-nek nyilatkozó lelkes tovább dolgozó nyugdíjas targoncás. A rosszul fizetett és gyakran egészségkárosító környezetben dolgozók piacán permanens a munkaerőhiány Nagy-Britanniában, ahol jelentős részben a szegényebb uniós országokból vagy az egykori gyarmatokról érkező munkaerő pótolja a briteket, akik már nem szívesen vállalnak ilyen munkát.

A veterán targoncással készült riport nagy figyelmet váltott ki a szigetországban, annak ellenére, hogy a híreket uralta az európai szavazás, a lelkes nyugdíjas élménybeszámolója az egyik leginkább hallgatott és olvasott produkciója volt a brit közszolgálatnak. Nagy-Britannia lakossága ugyanis – éppúgy, mint a legtöbb európai országé – rohamtempóban öregszik. A nyugdíj előtt állók pedig fel kell, hogy tegyék maguknak azt a kérdést, hogy megengedhetik-e maguknak, hogy leálljanak, ha már elérték a nyugdíjkorhatárt.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.