szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kínaiak felhívták amerikai partnereiket, hogy kezdjék újra a tárgyalásokat – közölte a G7-es csúcstalálkozón Donald Trump amerikai elnök.

Pekingben a Reuters tudósítója megkérdezte a kínai kereskedelmi minisztert: felhívták-e az amerikaiakat? A tárcavezető azt válaszolta, hogy nem tud ilyen hívásról.

Persze Liu Ho miniszterelnök-helyettes a politikai bizottság tagja, vagyis messze fölötte áll a hierarchiában. A miniszterelnök-helyettes, aki a kínaiak tárgyaló delegációját vezeti az amerikaiakkal folyó véget nem érő kereskedelmi tárgyalásokon, vidéken járva kijelentette Csungking városában: "nyugodt légkörben újrakezdődhetnek a tárgyalások".

Trump az egész Kínából érkező behozatalt felemelt büntetővámmal sújtotta, miután a kínaiak 75 milliárd dollár értékű amerikai behozatalra 5-10 százalékos pótvámot vetettek ki. Trump felrobbant a dühtől vagy legalábbis ezt a szerepet játszotta el: az USA ellenségének nevezte Hszi Csinping elnököt. Pedig kínai kollégája nem sokkal korábban még a "barátja" volt, és most ismét az lett Biarritzban. A kínaiak tudják: Trump tudatosan alkalmazza ezt a taktikát, hogy térdre kényszerítse őket. Ezért válaszoltak neki a China Daily vezércikkében: senki sem határozhatja meg Kína politikáját külföldről.

11 éves mélyponton a jüan

A kínai fizetőeszköz árfolyama a dollárhoz képest történelmi szintre süllyedt, melyet Trump korábban manipulációnak tulajdonított. Erre válaszul Pekingben a jegybank szerepet betöltő Népbank főnöke közölte: csakis a piac szabályozza a jüan árfolyamát.

Ez finom célzás volt arra, hogy Trump kereskedelmi háborúja milyen hatással volt a dollár árfolyamára. A kínaiak ugyanakkor minden bizonnyal tudatosan hagyják leértékelődni a jüant, hogy ezzel erősítsék az exportpozícióikat, melyeket alaposan meggyengítettek Trump szankciói. De ezek gazdasági trendek, melyeket mindkét államban felülír a politika.

Kínában nagy ünnepségre készülnek

1949. október elsején alakult meg a Kínai Népköztársaság, melynek hetvenedik évfordulója fontos alkalom arra Hszi Csinping elnöknek, hogy megerősítse a pozícióját. Csakhogy a kereskedelmi háború az Egyesült Államokkal azzal fenyeget, hogy nehéz lesz diadalünnepet ülni.

Kiszivárgott hírek szerint ezért Hszi Csinping elnök hajlana is a megállapodásra Donald Trumppal, de a második ember, Li Kocsiang miniszterelnök és hívei a keményebb, nacionalista vonal hívei. Vagyis a megegyezésnek hazai akadálya is van Kínában.

Ebből a szempontból Trump elnök könnyebb helyzetben érezheti magát, mert ellenfelei, a demokraták is támogatják a kemény fellépést Kínával szemben. Ha viszont recesszió lesz a Kína elleni kereskedelmi háború eredménye, akkor arra rámehetnek Trump újabb elnöki esélyei. A róka fogta csuka helyzetben mindkét nagyhatalom borzasztóan rossz helyzetbe manőverezte magát, amelyből nehéz lesz arcvesztés nélkül kilépnie Donald Trumpnak és az ő "barátjának", Hszi Csinpingnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!