szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Még mindig a nagyobb címletek hamisítása a jellemző.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) napi gyakorisággal monitorozza a pénzhamisítás helyzetét, tavaly 42 százalékkal csökkent a kiszűrt hamis forintbankjegyek száma – írja csütörtöki számában a Magyar Hírlap.

A forint hamisításának hosszabb ideje tapasztalható csökkenése 2018-ban is folytatódott. Az idei év vonatkozásában még nem állnak rendelkezésre statisztikai adatok – válaszolta a lap megkeresésére az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata. Mint írták, az MNB készpénzszakértői 2018-ban négyszázötven darab hamis forintbankjegyet vontak ki a készpénzforgalomból. Ez a megelőző év adatához mérten csaknem 42 százalékos csökkenést jelent.

Ezenfelül a hamis pénz terjesztésének visszaszorításában érintett hatóságok további huszonegy darab hamis bankjegyet azonosítottak még a készpénzforgalomba történő bekerülését megelőzően. Hozzátették: az előző évekhez hasonlóan, 2018-ban is a magasabb címletek hamisítása volt a jellemző, amelyek az összes hamisítvány nyolcvan százalékát tették ki. Az ismertté vált hamisítási esetek száma és a forgalomból kivont hamis forintbankjegyek mennyisége a készpénzforgalom biztonságát nem veszélyeztette.

A rendőrség tájékoztatása szerint a forint esetében az egyedi elkövetés a jellemző mód. A felhasználásokra vonatkozó adatok szerint elsősorban a vásárlással, illetve pénzváltással történő legalizálás volt a jellemző,

de akadt olyan eset is, hogy bankfiókban vagy postán akarták átváltani a hamis pénzt törvényes fizetőeszközre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!