Lehet-e egy vállalkozás kötelező bankszámlája Wise vagy Revolut számla?
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Egyre nehezebb ingyen hozzáférni az ausztriai tavakhoz, mert a közérdeket képviselő önkormányzatok is nehezen állnak ellent a csillagászati telekárak csábításának.
Nicolette Waechteré a 14,2 négyzetkilométernyi Mondsee, Ausztria egyik legszebb tava. A hetvenes éveiben járó „grófnő” – mindenki így nevezi, noha Ausztriában tilos a nemesi címek használata – annak az Almeida nevű grófi családnak a leszármazottja, amely még Napóleontól kapta ajándékba a tavat és a partját. Waechter elegáns házat visz a tó északi partján, és felvirágoztatta a felső-ausztriai kulturális életet is.
Jó tíz esztendeje úgy gondolta, túlad különleges vagyonán, s inkább városi életet fog élni. Bár számos vevőjelöltje akadt, köztük arab és orosz befektetők, ő mindenképpen az ausztriai tavak legfőbb őrének, a több mint 70 vízfelület tisztaságára vigyázó szövetségi erdészetnek (Bundesforste) akarta eladni a Mondseet. Az elképzelések azonban messze voltak egymástól, ő 16 millió eurót kért, az erdészet viszont csak 2,5 milliót kínált. Az asszony inkább megtartotta a tavat, ahol a gondosan őrzött partszakasz 38 százaléka természetvédelmi terület, 54 százalékot szállodák, magánházak, villák bérelnek tőle, és 8 százalékot használhat a köznép.
Ez utóbbi az országos átlag is – állapította meg az Addendum oknyomozó portál, amely nemrég tette közzé vizsgálatát 12 közkedvelt osztrák tóról. Arra keresett választ, hogy e természeti kincsek partjainak mekkora hányada használható ingyen, hány strand és tavi lejáró áll szabadon rendelkezésre. Jó példával Tirol jár elöl az Achenseevel, ahol a partszakasz 62 százalékát használhatják a hűsölni, úszni vágyók fizetség nélkül.
A lista másik végén a karintiai Weisensee található, ahol mindössze egyszázaléknyi tópart „szabad” – igaz, a hegyek miatt a part jelentős része nem hozzáférhető. Tirol és Vorarlberg tavait az 1938-as Anschluss után a német megszállók nem engedték beépíteni, a Bodensee osztrák szakasza egy 1964-es per nyomán szerzett engedélyt partjának megőrzésére. Egy magánszemély horgászkunyhót eszkábált akkor a parti lejárat útjába, amit az önkormányzat lebontatott. Az illető perelt, veszített, s azóta törvény mondja ki, hogy a víztől 10 méternyi távolságig tilos építkezni.
Ahány tartomány, annyi elképzelés a ritka szabad partok védelmére, a központi állam hatásköre ugyanis nem terjed ki a tavakra. Így a kormány csak javaslatokkal segítheti a partok megőrzését, építési tilalmat, szabályváltoztatást ajánl. Telkek visszavásárlását tanácsolja a tartományoknak, az illegálisan elkerített partszakaszon a kerítések hatósági eltávolítását és alkut a szállodákkal, hogy a fürdőzés csúcsszezonja után nyissák meg strandjaikat.
Nagyon rossz példát mutat a különleges szépségű, kellemes hőmérsékletű, túlzsúfolttá vált, 19,4 négyzetkilométeres karintiai Wörthi-tó (Wörthersee), ahol csak a partszakasz tizede szabadon hozzáférhető. A nyilvánosság elől mindjobban elzárt területen laknak az egyre hosszabb parti területet felvásárló szupergazdagok, köztük a német gyáros, Friedrich Karl Flick özvegye, aki egyre újabb kőfalakkal igyekszik kizárni a külvilágot az álombirtokáról. Most éppen egy 40 méter hosszú, két méter magas falat követel lebontani az önkormányzat, amit az özvegy „fürdőház garázzsal” érvvel kíván megtartani. De ott terpeszkedik Johannes Grafnak, a hentesből a Novomatic kaszinóvállalat tulajdonosává avanzsált milliárdosnak is a birtoka.
Átmenetileg megszerezte magának a Wörthi-tó egyik legszebb part menti kastélyát, a Schloss Reifnitzet a Kanadában élő, osztrák származású autóalkatrész-király, Frank Stronach. Neki úgy sikerült rátennie a kezét az önkormányzat által szigorúan őrzött ingatlanra, hogy megígérte, luxusszállóvá alakítja át. Amikor néhány év múlva kiderült, hogy esze ágában sincs osztozni senkivel rajta, a rá nehezedő nyomás hatására visszaadta a birtokot az önkormányzatnak. Az üzleten egymillió eurót keresett, de a helyhatóság sem járt rosszul, mert a vihar elmúltával az eredeti 6,4 milliós ár kétszereséért adta el a kastélyt Stronach hűséges fegyverhordozójának és üzlettársának, a partszakasz elrejtésében szintén jeleskedő Sigi Wolfnak.
A tavakban gazdag Karintia szociáldemokrata tartományi miniszterelnöke, Peter Kaiser hangos propagandával 2016 óta hét lejárót nyittatott a vízhez. Persze az ingyenes strandok is hoznak a partot kezelők konyhájára, a parkolásért szinte mindig fizetni kell.
Az Addendum a tanulmányában az ötvenes évekből származó fotót tett közzé, amelyen egy kéttagú család összecsukható széken, szerény sátor és autó társaságában élvezi a tágas vízpartot. Ez az idill azonban végleg a múlté, a parti telkek ma már nem szabadok, és szűkösségük okán olyan drágák, hogy a Wörthi-tónál akár 20 ezer eurót is megadnak négyzetméteréért. Aki megszerezte, az drága családi kincsnek tartja, és örökségként őrzi a leszármazottainak, váljék akár a tulajdonává, akár soha le nem járó bérletévé. Találékony, sportos fiatalok tiltakozásképpen már azzal is megpróbálkoztak, hogy magas fákról kötéllel lendültek át a privát partszakaszon az áhított habokba.
Felső-Ausztria tópartjain az elmúlt 15 évben mindössze két telket értékesítettek. A tulajdon mozdulatlanságában annak is szerepe van, hogy a tartományi alkotmány kötelezővé tette a bárkinek elérhető, átjárható partszakaszok garantálását, mondván: mindenkinek jár a hozzáférés joga a természeti szépségekhez. Burgenland évek óta hasonló előírást fontolgat az amúgy döntően az Esterházy család birtokában lévő Fertő tónál, visszamenőleg azonban nem akarja bolygatni a tulajdonviszonyokat.
A Fertő tó osztrák partjának 79 százaléka természetvédelmi terület, ahol nádtermesztés folyik, 13 százalékot foglalnak el a magántelkek, a nyilvános rész csak 8 százaléknyi. A Kurier a burgenlandi Susanne Fillát idézi:
„Ha úszni akarok a Fertő tóban, akkor szinte mindenütt fizetnem kell, még a saját lakóhelyemen is. Ezért inkább Joisba járok, ez az egyetlen hely, ahol nem kérnek belépőt.”
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt?
Két tankert is megtámadtak a jemeni húszik pár nap leforgása alatt a Vörös-tengeren. Az akciókról és a süllyedő hajókról látványos videókat forgattak.
A hízelgést és a fenyegetést felváltva alkalmazva szavaztatta meg a republikánusokkal Donald Trump a „gyönyörű” költségvetési törvényt.
Az elnök nem vette jó néven, hogy korábbi szövetségese harmadik politikai erőt alapítana. Hogyan babrálhat ki Elon Musk Donald Trumppal?
Közel-keleti válság ide vagy oda, a világ szinte fürdik az olajban.