szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Hozzányúlnának a munkavállalási szabályokhoz a britek, mert továbbra is szükségük van az olcsó munkaerőre.

Már a héten előterjeszti a tervezett új bevándorlási és munkavállalási szabályok egy részét Boris Johnson miniszterelnök és Priti Patel belügyminiszter. A BBC értesülései szerint az első fontos döntés az lesz, hogy

csökkentik a kötelező bérminimumot.

Jelenleg évi 30 ezer fontos állás igazolást kell felmutatnia egy bevándorlónak, ha nem az Európai Unióból érkezik Nagy-Britanniába. Ezt akarja csökkenteni Boris Johnson miniszterelnök évi 25 600 fontra. Ez a tervezett csökkentés nyilvánvalóan javítja a bevándorlók esélyeit holott Boris Johnson több ízben is úgy nyilatkozott, hogy "szeretné, ha a bevándorlók nem éreznék otthon magukat Nagy-Britanniában!"

A bevándorlásellenes kampány sok szavazót hozott a konzervatív pártnak a rozsda övezetben is, ahol nem bocsátották meg a Munkáspártnak, hogy a globalizáció elfogadásával tágra nyitotta a kapukat a bevándorlók előtt, és ezzel lenyomta a munkabéreket. Boris Johnson azt ígérte munkásszavazóinak, hogy gondol majd rájuk, amikor összeállítja az új költségvetést.

Csakhogy, miközben a konzervatívok sokallják a bevándorlókat, szembe kell nézniük azzal, hogy egyes fontos ágazatok – mint például az egészségügy – nemigen boldogulnak nélkülük.

A kelet-európaiakat felváltja az egykori gyarmatokról érkező szakképzett munkaerő?

Hála az uniós tagságnak a több mint 800 ezres lengyel közösség lett az Egyesült Királyság legnépesebb külföldi kolóniája megelőzve az indiai és pakisztáni bevándorlókat. Sok más közép-kelet-európai egykori szocialista országból is százezer számra érkeztek munkavállalók Nagy Britanniába – kihasználva az uniós tagság előnyeit.

December 31 után ők ugyanolyan helyzetbe kerülhetnek, mint minden más külföldi állampolgár, aki munkát vállal Nagy-Britanniában, ahol Boris Johnson kormánya az ausztrál bevándorlás politika átvételére tett ígéretet a választóknak. Ez lényegében azt jelenti, hogy a fogadó ország pontrendszerének kell megfelelnie minden bevándorlónak, aki munkát akar találni Nagy-Britanniában.

Ebben a rendszerben a jó angol tudásért pluszpontok járnak. Ezen a téren az egykori gyarmatok polgárai előnyben lehetnek a közép-kelet-európaiakkal szemben, hiszen közülük sokan angol iskolába járhattak a saját hazájukban. Ráadásul az Indiából, Pakisztánból, Bangladesből vagy Afrikából érkező bevándorlók könnyebben fogadják el a nehéz és gyengén fizetett munkaköröket: például az egészségügyben vagy a szociális hálózatban.

Ezért akarja csökkenteni a kötelező bérminimumot Boris Johnson a bevándorlók számára: olcsóbban biztosíthat szakképzett munkaerőt olyan ágazatokban, amelyekben maguk a britek nem nagyon tolonganak, mert kevés a pénz és sok a munka.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Miklós Világ

A Brexit hozhat politikai fordulatot Írországban

A legsikeresebb gazdaság az ír az Európai Unió nyugati felén, Leo Varadkar miniszterelnök mégis a túlélésért küzd szombaton. A közvélemény-kutatók szerint ugyanis jöhet a Sinn Féin. Az ír sziget egységének gondolata is újra felmerült.