szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A koronavírus megakasztotta a költözés folyamatait, a kivitelezés sem kezdődött még el. Legkorábban 2025-2026 fordulóján nyílhat újra a múzeum.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Közép-európai szinten is kiemelkedő múzeummá fejlesztenék az Iparművészeti Múzeumot – írja az Építészfórum, miután betekinthetett a múzeumszakmai koncepció vezetői összefoglalójába. Május 15-én a Kormány elfogadta az múzeum szakmai koncepcióját, és csaknem 2,9 milliárd forintot biztosított a működésére 2020-2021 végéig.

A COVID-19-járvány ugyanakkor megakasztotta a műtárgyak kiköltöztetését az Üllői úti főépületből – tudták meg a múzeumtól. A munkák utolsó fázisának átütemezését ezeknek a napokban tervezik. A szükséges bontási engedélyeket egy évvel meghosszabbították; eközben zajlik az ilyenkor szükséges közbeszerzési eljárások szakmai előkészítése, melyek lebonyolításával megtörténik a kivitelezők kiválasztása.

A beruházás megkezdésétől számítva továbbra is legalább három évre becsüljük a rekonstrukciós munkálatok időtartamát, további egy évet kell tervezni a belső restaurálásra és a visszaköltözés, valamint az első kiállítások installálása szintén egy évet vehet igénybe

– jelezte Cselovszki Zoltán főigazgató a lapnak. A múzeum 2017 őszén zárt be; a felújítás időtartama kapcsán a múzeum akkor is ezt a várható időtartamot kommunikálta, de a kivitelezés még nem indult meg. Az elmúlt időszakban a közel félmillió leltári tételt és a berendezési és használati tárgyakat csomagolták, szállították, valamint lezajlottak a belső feltárások, épületkutatások, illetve készültek a kiviteli tervek. Optimista becslés szerint tehát legkorábban 2025-2026 fordulóján nyílhat újra az Iparművészeti Múzeum.

A most zajló rekonstrukció az Üllői úti főépület teljes, műemléki és közgyűjteményi szempontok alapján történő felújítását, valamint az új, Hőgyes Endre utcai, raktári, kiállító- és logisztikai funkciókat befogadó új épületszárny megépítését jelenti. A főépületben helyreállítják a díszítőfestést, a festett üvegmennyezeteket, a díszített fémszerkezeteket, az ötvösmunkákat és a csillárokat is. A felújított épületre az intézmény nemzetközi szecessziós központként is tekint.

* * * Személyi hitel, ha rövid időn belül pénzre van szükség

Előfordul, hogy hirtelen nagyobb összegre van szükségünk – pl. lakásfelújítás, autóvásárlás –, ebben a helyzetben a személyi kölcsön lehet az ideális megoldás, ugyanis akár egy héten belül a számlánkon lehet a szükséges összeg. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával pár perc alatt kiválasztható a legkedvezőbb hitelajánlat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hamvay Péter hvg360

Raktárban hevernek az értékes gyűjtemények, nem haladnak a múzeumépítések

Továbbra sem láthatja a nagyközönség a Néprajzi, az Iparművészeti és a Közlekedési Múzeum műtárgyait, és nincs még új kiállítási helye a magyar fotográfiának és építészetnek sem. A beígért fővárosi építkezések és felújítások állnak vagy csúsznak, ráadásul a kormány előbb-utóbb elköltözteti Budapestről a Természettudományi Múzeumot is.

Hamvay Péter Élet+Stílus

Kiderült, milyen volt eredetileg az Iparművészeti Múzeum

A két és fél éve bezárt Iparművészeti Múzeum beépített műtárgyainak bontásakor derült ki, hogy a hófehérre festett üvegcsarnok eredetileg milyen dúsan színezett volt. Legalább másfél-két év, és milliárdos összeg lenne, ha rekonstruálnák az eredeti állapotot. Nem tudni, megtörténik-e.