Kiderült, a kormány szerint mi fogja kihúzni a magyar gazdaságot a slamasztikából

Magyarországon sok a megtakarítás, kevés a hitel, ezért fel fog pörögni a fogyasztás a korlátozások kivezetése után, ami újra felpörgeti a gazdasági növekedést.

  • hvg.hu hvg.hu
Kiderült, a kormány szerint mi fogja kihúzni a magyar gazdaságot a slamasztikából

Közzétették 2021-es büdzsé fejezeti indoklásait. Az anyag az egyes alapok és minisztériumokhoz rendelt sorok mellett gazdasági kitekintést is tartalmaz – írja az Mfor.hu. Az elemzés szerint a járvány egy ellenálló, kiegyensúlyozott szerkezetű gazdaságot ért 2020 márciusában, így a válság ugyan megtöri a dinamikus növekedést, ám ez csak átmeneti lesz.

A járványügyi korlátozó intézkedések enyhítésével a háztartások kereslete is élénkülésnek indulhat. Ezt a folyamatot erősíti, hogy az EU tagállamai közül hazánkban egyrészt a legmagasabb a GDP-arányos megtakarítási ráta, másrészt a legalacsonyabb a hitelállomány, amelyek a fogyasztáson keresztül jelentős növekedési tartalékot képeznek az elkövetkező években. Az elmúlt években rekord magasságba emelkedő beruházási ráta az idei évre prognosztizálható beruházás-aktivitás mérséklődése ellenére is magas szinten maradhat, majd a következő években értéke ismét növekedhet.

A kormány százmilliárdokat dugott el a büdzsében az áttekinthetőség ürügyén

Rengeteg külön nevesített projektet söpört össze semmitmondó címek alá a költségvetésben a pénzügyminisztérium, így ezekről már nem tudni, mennyi pénzt visznek el külön-külön. Felolvadt például a nemrég tíz évre titkosított Budapest-Belgrád vasút.

Ezen folyamatok eredményeként az alapforgatókönyv megvalósulása esetén az idei évben 3,0 százalékos GDP visszaesés valószínűsíthető, ugyanakkor 2021-ben – részben a csökkenés korrekciójának is köszönhetően – a növekedés 4,8 százalékot érhet el. A kormány várakozásai szerint a következő években is lendületben maradhat a gazdaság, hiszen a prognózis szerint két év múlva 4,6 százalékos lehet a bővülés, majd 2023-ban 4,3, míg 2024-ben 4,2 százalékos GDP emelkedést várnak.

A GDP növekedése egyébként a 2018-as és 19-es év után ismét három lábon fog nyugodni. Az utóbbi időben ugyanis a beruházások felpörgetése miatt a bruttó felhalmozás súlya megnőtt, ellenben a nettó export átfordult és import lett belőle. A következő években viszont mind a belső fogyasztás, mind a felhalmozás mind az export hozzájárul majd a bővüléshez. A kormány előrejelzése szerint a legnagyobb súlya a növekedésben a végső fogyasztásnak lehet.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek