Budapest egyik felén emelkednek az albérletárak, a másikon stagnálnak

A többség még mindig ingatlanoson keresztül hirdeti a lakását.

  • hvg.hu hvg.hu
Budapest egyik felén emelkednek az albérletárak, a másikon stagnálnak

Az országos lakbérindex a március-áprilisi visszaesés után valamelyest növekedett, azaz drágultak az albérletek, ám nyáron már nem lehetett egyértelmű irányt meghatározni – derül ki a KSH és az ingatlan.com friss, augusztusi lakbérindexének adataiból.

Az index 2015-öt tekinti a bázisévének, ehhez képest az árak idén nyár végén 134 százalékon álltak, ami egyébként 6,4 százalékkal kevesebb, mint amit tavaly jelzett a mutató. Budapesten 128 százalékon állt ez a mutató, ami 10 százalékos csökkenés egy év alatt.

KSH-ingatlan.com-lakbérindex

Persze nem mindegy, hogy a főváros mely részéről beszélünk: míg a pesti átmeneti és külső kerületekben a március-áprilisi visszaesés óta alapvetően stagnálnak a lakbérek, a budai hegyvidéki és a pesti belső kerületekben jelentős havi ingadozás mellett emelkedő tendenciát láthatunk. (A tavaszi visszaesés nem volt kicsi, e során a pesti belső kerületekben a lakbérek nagyjából a 2018-as nyári szintre mérséklődtek.)

KSH ingatlan.com-lakbérindex

A kutatásból egyéb érdekességek is kiderültek:

  • A kiadásra meghirdetett lakások nagysága Budapesten átlagosan 53 négyzetméter, a megyeszékhelyeken 57 négyzetméter volt. A kisebb településeken általában nagyobbak a kiadó lakások, átlagos alapterületük 67 négyzetméter volt 2020 január–augusztusában.
  • A megfigyelt hirdetések túlnyomó többsége (93,9 százaléka) többlakásos épületben található lakásokra vonatkozott, a családi házak csak 6,1 százalékot tettek ki.
  • 2020 eddig eltelt időszakában a vizsgált hirdetések 46,9 százaléka magánszemélyektől, 53,1 százaléka közvetítőktől származott. Az utóbbiak aránya Budapesten magasabb, 55,5 százalék volt.
Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek