Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Nyáron egy olyan saját mutatót dolgozott ki az MNB, amiből kijött, hogy Európa legjobb járványkezelése a magyar. Azóta visszacsúsztunk, de a dobogós helyet még mindig tartjuk.
Minden rekordot megdönt a kórházban ápolt és a lélegeztetőgépen lévő magyar koronavírusos betegek száma, 1750-en meghaltak, az aktív esetszám pedig úgy ugrott meg a egy hónappal korábbi 21 ezerről már 50 ezer fölé, hogy eközben utoljára szeptember 9-én sikerült annyit tesztelni, amennyi az Egészségügyi Világszervezet szerint minimálisan elfogadható. Az átlagos olvasó ebből talán azt a következtetést vonhatná le, hogy valami mintha nem lenne rendben – még jó, hogy a Magyar Nemzeti Bank kiadta a saját elemzését. Azzal a megnyugtató címmel:
Magyarország a dobogón az európai járványkezelésben
A dobogó ebben az esetben azt jelenti, hogy a harmadik legjobb hely a mienk. Ennél jobban csak Németország és Málta áll.
Sok mindennel szokták mérni a világban a járványkezelés sikerességét, az MNB azonban nem egy már meglévő technikát választott, hanem elkészítette a saját Járványkezelési Versenyképességi Mutatóját. Ezzel pedig júliusban Európa első helyére kerültünk, és most is harmadikok vagyunk,
mert ugyan a 100 ezer lakosra jutó betegek és elhunytak száma most már növekszik, de a munkanélküségi ráta alacsony és a mienk Európa leghosszabb hitelmoratóriuma.
Ráadásul a Pénzügyminisztérium olyan államháztartási hiányt vár, ami az európai középmezőnyre jó, és a GDP is csak 5,8 százalékkal esett vissza az első félévben. De a legfontosabb a hitelmoratórium: csupán az, hogy azt meghosszabbították, öt helyezéssel küldte előbbre az országot a listán.
Persze nem csak a gazdaság számít. A jelentés szerint az egészségügyi válságkezelés sikerességét nézve „Magyarország még mindig az európai élmezőnyön belül helyezkedik el”. Ezt úgy hozták ki, hogy a 100 ezer főre jutó betegek és elhunytak számát a járvány kezdetétől számítják, így aztán azt, hogy a második hullámban Európa egyik legrosszabb helyzete a mienk, ellensúlyozza, hogy az első hullámot viszonylag könnyen megúsztuk.
„A második hullám új kihívások elé állította a nemzetgazdaságokat” – figyelmeztet a jelentés. Mint írják, „elsősorban az esetszámok emelkedése és a válság elhúzódása újabb intézkedések bevezetését teheti szükségessé. A lehetőség azonban továbbra is adott, hogy Magyarország relatív versenyképességi pozíciója erősödjön az Európai Unión belül a járványhelyzet elmúltát követően”.
Mi is elkészítettük a saját grafikonunkat, ez annyira szép képet már nem mutat:
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.